Regióny Trenčín Považská Bystrica

Jilemnického 25-ka prilákala stovky turistov: Pripojiť sa mohli aj cyklisti

Na snímke turisti na trati 46. ročníka tradičného turistického pochodu Jilemnického jarná 25-ka. ZDROJ: TASR/Radovan Stoklasa

POVAŽSKÁ TEPLÁ – Jedno z najstarších turistických podujatí na Slovensku, Jilemnického jarná 25-ka, prilákalo v nedeľu do Považskej Teplej stovky milovníkov pohybu v prírode. Organizátori pre nich pripravili tri pešie trasy pre individuálnu turistiku v dĺžkach desať, 15 a 25 kilometrov. Cyklisti môžu absolvovať úsek zhruba 42 kilometrov. Informoval o tom predseda Klubu slovenských turistov Manín Považská Teplá Pavol Uriča.

 

Priblížil, že ide o 46. ročník pochodu. “Je to jarná akcia, počasie je tomu adekvátne. Tento ročník ide okolo Veľkého Manína, Vrchteplou a späť cez Kostolec až do bývalej školy, v ktorej v rokoch 1932 až 1936 pôsobil spisovateľ Peter Jilemnický. Teraz tam má pamätnú tabuľu a bustu. Na jeho počesť sa tento pochod robí,” vysvetlil Uriča.

Na snímke turisti na trati 46. ročníka tradičného turistického pochodu Jilemnického jarná 25-ka. ZDROJ: TASR/Radovan Stoklasa

Účasť na podujatí predpokladajú slabšiu, podľa predsedu turistického klubu však mali v minulých ročníkoch už aj 4500 zaregistrovaných účastníkov. “Myslím si však, aj vzhľadom na počasie, že tento rok bude účasť menšia,” zhodnotil. Medzi Považskou Teplou a Považskou Bystricou v nedeľu premáva bezplatná kyvadlová doprava. Zabezpečiť sa ju podarilo v spolupráci s mestom najmä pre tých účastníkov, ktorí prídu do Považskej Bystrice rýchlikmi a diaľkovými spojmi. Uriča dodal, že v rámci podujatia pripravili aj sprievodný program a pre deti skákací hrad.