Politika Zahraničné Top

Joe Biden má pred prezidentskými voľbami veľký problém. Čelí važnému obvineniu

WASHINGTON – Americký demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden mal vraj v 90. rokoch znásilniť bývalú spolupracovníčku. Pre toto obvinenie zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy. Jeho správanie sa k ženám však opakovane viedlo ku kritike.

 

Obvinenia z údajného sexuálneho násilia vrhajú tieň na kandidatúru Joea Bidena do prezidentského úradu. Tara Readeová, bývalá spolupracovníčka Bidena v časoch, keď bol senátorom, obviňuje 77-ročného politika, že ju v roku 1993 v budove Senátu pritlačil k stene, siahol jej pod sukňu a prstami do nej vnikol. Bidenov volebný štáb tieto obvinenia odmietol, samotný politik sa k tomu zatiaľ nevyjadril ani pri svojom online vystúpení.

Výpoveď ženy však vyvoláva rad otázok. Readeová na Twitteri napísala, že ju Biden znásilnil. Podobne sa vyjadrila aj pred niekoľkými týždňami vo svojom podcaste. Hlavné americké médiá vrátane Washington Post a New York Times po tom začali pátrať. Hovorili so samotnou Readeovou aj s Bidenovými spolupracovníkmi. Nenašli však žiadne dôkazy pre jej tvrdenia.

Readeová sa zverila viacerým osobám vrátane matky, ktorá už medzičasom zomrela. Jej brat, ktorému o prípade porozprávala, jej príbeh pre Washington Post nepotvrdil. Ďalšia osoba z jej okruhu uviedla, že Readeová ju vtedy o prípade informovala – ale táto osoba chcela zostať v anonymite. Zamestnanci Bidenovej senátorskej kancelárie, ktorým sa žena takisto mala zdôveriť, jej tvrdenia odmietli.

Zaryto mlčí

V pondelkovej správe portálu Business Insider sa vyjadrila aj bývalá suseda Readeovej, ale aj kolegyňa z Bidenovej senátorskej kancelárie, ktorej sa v 90. rokoch Readeová takisto zdôverila. V predošlých rozhovoroch ich však Readeová nespomínala.

Okrem toho, už pred rokom sa podobne ako aj rad iných žien verejne sťažovala, že sa k nej Biden nevhodne priblížil. V tom čase sa však o znásilnení nezmienila. V rozhovoroch to zdôvodnila tým, že pred rokom nemala odvahu o útoku hovoriť verejne.

Bidenov volebný tím vehementne odmieta Readeovej príbeh z roku 1993. Tvrdí, že nie je pravdivý. K Readeovej obvineniam tím vyhlásil: “Toto sa absolútne nestalo.” Biden sám doteraz o obvineniam mlčal. O obvinení nepadla zmienka ani pri spoločnom online vystúpení s bývalou ministerkou zahraničia Hillary Clintonovou, kde sa preberala téma žien počas koronavírusovej krízy.

Aj Trump čelil obvineniam zo sexuálneho obťažovania. Zdroj: TASR / AP

Aj Trump čelil podobným obvineniam

Už minulú jar, krátko pred vyhlásením prezidentskej kandidatúry, čelil Biden obvineniam niekoľkých žien, že sa k nim priblížil proti ich vôli – napríklad ich proti ich vôli pohladil, potľapkal po stehne, alebo im dal bozk na zadnú stranu hlavy. Medzi týmito ženami bola aj Readeová.

V tom čase Biden tieto obvinenia odmietol s tým, že si nemyslí, že sa správal nevhodne. Vzhľadom na tlak verejnosti neskôr vyhlásil: “V budúcnosti budem pozornejší a budem rešpektovať osobný priestor ľudí.”

Biden sedel v americkom Senáte celé desaťročia. Od roku 2009 do roku 2017 bol zástupcom amerického prezidenta Baracka Obamu. Na konci apríla 2019 vstúpil do boja o prezidentskú kandidatúru demokratov. Po odstúpení Bernieho Sandersa sa stal priamym vyzývateľom republikána Donalda Trumpa. Voľby sa majú konať v novembri tohto roka.

Aj Trump čelil v minulosti niekoľkokrát obvineniam z nevhodného správania. Mnohé ženy ho obviňovali zo sexuálneho obťažovania, čo on odmietal. Počas predvolebnej kampane v roku 2016 bola zverejnená zvuková nahrávka, v ktorej sa nevhodne a ponižujúco vyjadroval o ženách a tvrdil, že sa ich môže dotýkať, kde sa mu zachce.

Mohlo by vás zaujímať