Zahraničné

Joe Biden varoval pred následkami nepodpísania plánu hospodárskej obnovy

Joe Biden - Zdroj. TASR / AP

WASHINGTON – Budúci americký prezident Joe Biden v sobotu varoval pred “zničujúcimi následkami”, ktoré pocítia milióny Američanov, ak úradujúci prezident USA Donald Trump nepodpíše rozsiahly plán hospodárskej obnovy prijatý Kongresom. Informovala o tom agentúra AFP.

Po mesiacoch rokovaní americkí kongresmani prijali vo štvrtok 24. decembra plán na podporu americkej ekonomiky v objeme asi 900 miliárd dolárov. Prezident Trump ho však odmietol, pričom okrem iného požadoval zvýšenie priamej pomoci domácnostiam. Biden v sobotu varoval, že “toto vzdanie sa zodpovednosti má zničujúce následky”. Poukázal pritom najmä na skončenie vyplácania dávok v nezamestnanosti pre 10 miliónov ľudí, a to od tejto soboty, a koniec súčasného financovania štátnych služieb k 28. decembru.

Otáľanie s podpísaním plánu na podporu ekonomiky bude mať podľa Bidena za následok, že “túto temnú zimu” neprežije viac malých podnikov, pretože im chýba prístup k “záchranným kolesám, ktoré potrebujú”.  Dokument prijatý Kongresom mal takmer 5500 strán a podľa agentúry AP ide zrejme o “vôbec najdlhší zákon v dejinách”.

Záchranný balík v hodnote takmer 900 miliárd dolárov (približne 740 miliárd eur) okrem iného zahŕňa aj priamy jednorazový príspevok v hodnote 600 dolárov pre väčšinu Američanov či zvýšenie podpory v nezamestnanosti. Trump však Kongres vyzval, aby návrh pozmenil a “zvýšil ten smiešne nízky 600-dolárový priamy jednorazový príspevok na 2000, respektíve pre páry 4000 dolárov”. Biden apeloval, aby táto jednorazová priama platba bola Američanom vyplatená čo najskôr, čo im pomôže vyrovnať sa s ekonomickou devastáciou spôsobenou epidémiou choroby COVID-19.