Zahraničné Politika Top

Johnson má diabolský plán. Takto chce zabrániť ďalšiemu odkladu brexitu

Boris Johnson by chcel obísť parlament v prípade brexitu bez dohody. Zdroj: SITA/AP

LONDÝN (TASR)- Termín odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) sa nezadržateľne blíži. Krajina má Úniu opustiť 31. októbra. Britský premiér Boris Johnson chce termín dodržať aj za cenu, že nedôjde k ústupkom zo strany Bruselu v dohode o vystúpení. Šéf kabinetu je v tomto prípade pripravený aj na možnosť tzv. tvrdého brexitu (bez dohody). Na to, aby zabránil ďalšiemu odkladu brexitu, Johnson zvažuje prekvapivý plán.

 

Britské médiá priniesli cez informáciu, že britský premiér Boris Johnson požiadal o právnu radu, či môže dočasne zatvoriť pred termínom brexitu dolnú komoru britského parlamentu.

The Observer informoval, že Johnson požiadal o radu generálneho prokurátora Geoffreyho Coxa, či môže byť parlament zatvorený od 9. septembra. Správu priniesol aj Guardian. Noviny sa cez víkend odvolávali na únik mailovej komunikácie z vládnych kruhov.

Cox mu odpovedal, že takéto zatvorenie parlamentu je možné v prípade, ak medzitým súd takýto krok nezablokuje.

BBC dnes tiež informovala, že vláda chce požiadať kráľovnú Alžbetu II., aby dočasne zavrela parlament. Túto správu napokon potvrdil aj samotný Johnson. Jeho vláda žiada panovníčku, aby bola činnosť parlamentu pozastavená do 14. októbra. Do brexitu vtedy budú zostávať už len dva týždne. Má ísť o predĺženie bežnej prestávky v činnosti zákonodarného zboru, ktorá sa vyhlasuje pred začiatkom novej schôdze.

Johnson by chcel dať na päť týždňov zavrieť parlament. Archívna fotografia: TASR/AP

Únik mailovej komunikácie

Tento plán má znemožniť poslancom, aby odhlasovali ďalší odklad brexitu. Tento akt, ktorý sa oficiálne nazýva “prorogation” (“odročenie”), zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil. Odklad zasadnutia parlamentu sa obvykle uskutočňuje na konci kalendárneho roku kvôli prejavu kráľovnej. Formálne ale toto rozhodnutie prislúcha vláde.

Predseda britského parlamentu John Bercow ( v strede) je proti obchádzaniu parlamentu. Zdroj: TASR/AP

 

Britská dolná komora parlamentu ukončí svoju letnú prestávku 3. septembra. Brexit sa má odohrať 31. októbra. Johnson chce svoju krajinu vyviesť z EÚ v tomto termíne a to aj bez dohody.

Hlavný poradca britského premiéra Dominic Cummings nedávno dokonca hovoril o možnosti odloženia nových volieb v prípade neúspešného hlasovania o dôvere a presadenia tvrdého brexitu, zatiaľ čo by bol parlament dočasne rozpustený.

Bercow a Corbyn sú pobúrení

Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow označil v stredu za “ústavnú potupu” najnovší krok premiéra Borisa Johnsona, ktorý požiadal kráľovnú Alžbetu II. o predĺžené pozastavenie činnosti parlamentu pred novou schôdzou až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne.

“Je úplne očividné, že účelom odročenia bude zabrániť parlamentu, aby debatoval o brexite a plnil svoju úlohu, ktorou je určovanie smerovania tejto krajiny,” citovala Bercowa spravodajská stanica Sky News. Šéf Dolnej snemovne doplnil, že s Johnsonovou vládou nemá “žiadny kontakt”.

“Odstavenie parlamentu by bolo priestupkom voči demokratickému procesu a právam jeho členov ako volených zástupcov občanov,” upozornil Bercow.

Jeremy Corbyn vydal vyhlásenie, podľa ktorého je “zdesený nezodpovednosťou Johnsonovej vlády”. Zdroj: SITA/AP

Líder britskej Strany brexitu Nigel Farage podľa Sky News vyjadril presvedčenie, že stredajšie oznámenie Johnsonovej vlády s určitosťou vyvolá hlasovanie o dôvere a zvýši pravdepodobnosť predčasných volieb. Podporovatelia tzv. brexitu však vnímajú tento krok pozitívne, hoci zostáva otázkou, či má Johnson v úmysle riadiť sa vyrokovanou dohodou s EÚ.

Predseda opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vydal vyhlásenie, podľa ktorého je “zdesený nezodpovednosťou Johnsonovej vlády”. Tá “hovorí o zvrchovanosti, a pritom chce pozastaviť činnosť parlamentu, aby sa vyhla preskúmaniu svojich plánov na nezodpovedný brexit bez dohody”, dodal s tým, že ide o “potupu a hrozbu pre demokraciu”.

Corbyn v tejto súvislosti vyzval na vypísanie volieb alebo referenda.

Corbyn tiež vyjadril v stredu v liste adresovanom kráľovnej Alžbete II. znepokojenie nad plánom premiéra Borisa Johnsona. Ten požiadal kráľovnú o predĺžené prerušenie zasadnutia parlamentu pred novou schôdzou až do 14. októbra, keď budú zostávať do plánovaného odchodu Británie z EÚ už len dva týždne. Corbyn v liste tiež požiadal o stretnutie s kráľovnou, informovala spravodajská televízia Sky News.

Opozícia chce zabrániť tvrdému brexitu

Vedúci predstavitelia opozičných strán v parlamente sa v utorok dohodli na jednotnom postupe s cieľom zabrániť odchodu z EÚ bez dohody. “Zhodli sme sa, že budeme spolupracovať. aby sme zákonom zabránili brexitu bez dohody,” napísala na Twitteri poslankyňa Anna Soubryová, ktorá vedie skupinu proeurópskych bývalých členov konzervatívnej a labouristickej strany.

V tom istom čase oznámil končiaci šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker, že urobí všetko pre to, aby sa zabránilo neregulovanému brexitu. Po telefonickom rozhovore s Borisom Johnsonom Juncker vyjadril ochotu rokovať, ak Veľká Británia príde s konkrétnymi návrhmi na riešenie. Tie však musia byť v súlade s dohodnutou zmluvou o vystúpení, vysvetlil Juncker prostredníctvom svojej hovorkyne.

Juncker vyjadril ochotu opäť rokovať. Zdroj: SITA/AP

Johnson je neoblomný

Johnson chce zmluvu, ktorá niekoľkokrát neprešla parlamentom, otvoriť a vyňať z nej klauzulu o tzv. backstope. Lenže EÚ toto už dávnejšie odmietla, pretože nechce, aby boli na hraniciach medzi Severným Írskom (patrí pod Spojené kráľovstvo) a Írskom (to je členom EÚ) zavedené colné kontroly. Ak nedôjde k dohode, Johnson chce v krajnom prípade vystúpiť z Únie aj bez dohody.

Johnson v telefonickom rozhovore v utorok večer Junckerovi vysvetlil, že nie sú vyhliadky na dohodu. Iba ak by sa zo zmluvy (o vystúpení) odstránil backstop (tzv. írska poistka).