Politika Zahraničné

Johnson prišiel vhodiť lístok so svojím psom. Konzervatívci majú 11-percentný náskok pred labouristami

Johnson prišiel voliť aj so svojím psom. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson a líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn odovzdali vo štvrtok v Londýne svoj hlas v predčasných parlamentných voľbách. Ku Corbynovi sa pred volebnou miestnosťou pokúsila priblížiť demonštrantka v kostýme seriálovej postavičky.

 

Úradujúci premiér Boris Johnson svoj hlas odovzdal v londýnskej mestskej štvrti Westminster. Do volebnej miestnosti prišiel aj so svojím psom.

Lídra opozície Jeremyho Corbyna privítali vo volebnom obvode v severnej časti britskej metropoly jeho prívrženci.

Členovia ochranky zabránili demonštrantke oblečenej v kostýme postavičky Elmo z detského televízneho seriálu Sezamová ulica (Sesame Street), aby sa priblížila ku Corbynovi, informoval na svojej webovej stránke denník The Guardian.

Líderka strany Liberálnych demokratov Jo Swinsonová spolu s manželom svoj hlas odovzdala v škótskom Glasgowe. V Glasgowe odvolila aj škótska premiérka a líderka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová spoločnosti svojho partnera.

Pred niektorými volebnými miestnosťami v krajine sa tvorili rady a voliči museli čakať.

Johnsonova Konzervatívna strana viedla v predvolebných prieskumoch pred labouristami, u ktorých prieskumy nepredpokladali, že sa im podarí získať väčšinu kresiel v parlamente. Menšie politické strany však podľa AP dúfajú, že získajú dostatok kresiel na to, aby sa mohli spojiť s labouristami a zablokovať Johnsonove plány v súvislosti s brexitom. Liberálni demokrati by podľa prieskumov mali skončiť na treťom mieste.

Takmer 46 miliónov ľudí je oprávnených hlasovať vo štvrtkových voľbách do 650-člennej Dolnej snemovne britského parlamentu. Premiér Johnson sa podľa agentúry AP snaží vo voľbách získať väčšinu kresiel v britskom parlamente, aby tak mohol presadiť dohodu o brexite. Na tej sa Johnson s EÚ dohodol tesne pred októbrovým zasadnutím Európskej rady. Britský parlament však dohodu neschválil a termín brexitu bol opätovne posunutý z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020. Poslanci 29. októbra schválili premiérov návrh, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii konajú predčasné voľby.

Konzervatívci majú 11-percentný náskok pred labouristami

Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona mala tesne pred štvrtkovými predčasnými parlamentnými voľbami náskok 11 percentuálnych bodov pred opozičnými labouristami. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa výsledky nového prieskumu verenej mienky spoločnosti Ipsos MORI, ktoré boli zverejnené v deň volieb.

Konzervatívcov by podľa tohto prieskumu volilo 44 percent účastníkov prieskumu, čo je rovnaké množstvo ako minulý týždeň. Podpora labouristov zároveň stúpla o jeden percentuálny bod na 33 percent. Prieskum bol vykonaný v dňoch 9.-11. decembra.