Spoločnosť Politika Zahraničné

Johnson sľúbil, že dá nezávisle preskúmať reakciu vlády na pandémiu

Britský premiér Boris Johnson - Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson v stredu prisľúbil, že dá nezávisle preskúmať, ako vláda postupovala v boji proti pandémii nového koronavírusu. Aktuálne však podľa neho nie je “správna chvíľa” na začatie takéhoto prešetrovania, keďže v krajine teraz denne zaznamenávajú zvýšený počet prípadov nákazy aj úmrtí, informuje britská stanica Sky News.

“Nemyslím si, že teraz – uprostred boja s pandémiou – nastal ten pravý moment na to, aby sme venovali veľa času vyšetrovaniu. Ale samozrejme, budeme sa snažiť zobrať si z tejto situácie ponaučenie do budúcna,” vyjadril sa Johnson. Premiér zároveň povedal, že k oficiálnemu preskúmaniu “určite” dôjde, konkrétne detaily však neposkytol.

Líder strany Liberálnych demokratov Ed Davey vyzval v stredu Johnsona, aby sa zaviazal k dodržaniu svojho sľubu. “Za vlády tohto premiéra sme zažili jednu z najvyšších úmrtností na svete a najvyšší počet úmrtí zdravotníckeho personálu a sociálnych pracovníkov v rámci Európy,” vyjadril sa Davey.

Britskí vedci tento týždeň varovali pred druhou vlnou koronavírusu, ktorá by si v období od septembra 2020 do júna 2021 mohla podľa najhoršieho scenára v Británii vyžiadať až 120.000 úmrtí.  Británia počas prvej vlny pandémie zaznamenala vyše 45.000 úmrtí na ochorenie COVID-19, čo je najviac v Európe.