Johnsonov tím plánuje voľby na leto 2020, tvrdí denník

LONDÝN – Tím Borisa Johnsona chce vyhlásiť v Británii parlamentné voľby na leto 2020, pričom už začal zbierať prostriedky na najatie si väčšieho štábu a pripravovať Konzervatívnu stranu na predvolebný súboj. Napísal to v stredu denník The Times, z ktorého správy citovala agentúra Reuters.

 

Johnson, bývalý starosta Londýna, je jasným favoritom na obsadenie postu lídra konzervatívcov a zároveň premiéra po dosluhujúcej Therese Mayovej. Výsledky straníckeho hlasovania, v ktorom sa rozhoduje medzi ním a ministrom zahraničných vecí Jeremym Huntom, budú známe na budúci týždeň v utorok.

Johnson uviedol, že usporiadať voľby predtým, ako vyvedie krajinu z Európskej únie, by bolo „úplným bláznovstvom“. Zmienené noviny ďalej informovali, že jeho tím plánuje napumpovať do ústredia strany viac peňazí so zámerom zabezpečiť jej pred budúcoročnými voľbami solídne postavenie.

Británia má opustiť Európsku úniu 31. októbra.

„Máme túžbu ich (voľby) uskutočniť, ešte kým je tu opozičný líder Jeremy Corbyn. Labouristi sú výrazne rozdelení – brexit ich zabíja. Labouristická strana nie je pripravená na predvolebný súboj,“ citovali The Times nemenovaného vysokopostaveného člena konzervatívneho tímu.

Ďalšie riadne voľby sú v Británii na programe až v roku 2022. Obaja uchádzači o premiérsku funkciu – Johnson i Hunt – predtým verejne vyhlásili, že neplánujú usporiadať parlamentné voľby pred týmto termínom.

Viac o téme: Boris Johnson, Jeremy Corbyn, Jeremy Hunt, konzervatívci, konzervatívna strana, parlamentné voľby, Spojené kráľovstvo, Veľká Británia

Súvisiace články