Spoločnosť Politika Zahraničné

Juhoamerické štáty sa spojili proti nelegálnemu čínskemu rybolovu

Zdroj: TASR / AP

SANTIAGO – Štyri juhoamerické krajiny sa v stredu spojili v boji proti nelegálnemu rybolovu, ktorý pri brehoch týchto štátov realizujú veľké čínske flotily, uviedla agentúra AFP.

 

Čile, Kolumbia, Ekvádor a Peru majú v záujme Čínu od nelegálnej činnosti odradiť a spoločne sa vzoprieť nelegálnemu rybolovu v blízkosti svojich výlučných ekonomických zón v Tichom oceáne. V spoločnom vyhlásení krajiny Čínu nemenujú, no environmentálne hnutie Greenpeace a nezisková organizácia na ochranu morí Oceana opakovane upozorňujú na narastajúcu prítomnosť veľkých čínskych flotíl na tomto území.

Štvorica juhoamerických krajín uviedla, že podporí vzájomnú “spoluprácu a výmenu informácií v reálnom čase” a upriami pozornosť na nelegálny rybolov v pobrežných oblastiach dotknutých krajín. Ekvádor vyslovil v júli znepokojenie nad obrovskou flotilou zloženou z 300 lodí určených na lov vlečnou sieťou, ktorá sa nachádzala v blízkosti ekvádorského súostrovia Galapágy. Podľa Ekvádoru mala približne polovica z týchto lodí vypnuté lokalizačné zariadenia.

Peking začiatkom augusta zakázal čínskym plavidlám loviť ryby v oblasti súostrovia od septembra do novembra tohto roku. Čínska flotila tak zamierila na juh cez medzinárodné vody a začala loviť v oblastiach pri výlučných ekonomických zónach Peru a Čile, tvrdí Oceana. Oceana zároveň Číňanov obvinila, že “plienia” vody v oblasti Galapág, pričom narážala najmä na lov kalmárov. Tieto živočíchy tvoria základnú zložku potravy niektorých morských živočíšnych druhov žijúcich v oblasti súostrovia, ako sú napríklad uškatce či kladivohlavé žraloky.