Zahraničné Spoločnosť

Juhovýchodná Ázia si pripomína 15. výročie ničivého zemetrasenia a cunami, zahynulo vtedy štvrť milióna ľudí

Ilustračný obrázok. Zdroj: SITA/AP Photo

JAKARTA – Tisíce ľudí v juhovýchodnej Ázii si vo štvrtok rôznymi smútočnými podujatiami a obradmi pripomenuli pamiatku takmer 230.000 obetí ničivého cunami v Indickom oceáne z roku 2004. Informovala o tom agentúra Reuters.

Mohutné zemetrasenie v Indickom oceáne nastalo 26. decembra 2004 o 07.59 h miestneho času (01.59 h SEČ). Otrasy na severe indonézskeho ostrova Sumatra mali silu 9,1 stupňa a vyvolali na mori cunami s vlnami vysokými až 30 metrov, ktoré sa prehnali cez pobrežné oblasti Indonézie, Srí Lanky, Indie, Thajska a deviatich ďalších krajín, vrátane pobrežia Afriky. Išlo o najväčšie zaznamenané vlny cunami v dejinách.

V 14 krajinách prišlo o život približne 230.000 ľudí, z nich vyše 120.000 v Indonézii. Telá mnohých z obetí sa doteraz nepodarilo nájsť a mnohé nájdené pozostatky zostali neidentifikované. Aj keď zemetrasenie sa dalo predvídať, v prípade cunami to nebolo možné, pretože Indický oceán – na rozdiel od Tichého oceánu – nemá systém varovania pred prívalovými vlnami, čo vysvetľuje vysokú bilanciu obetí.

Medzi mŕtvymi boli aj desiatky zahraničných turistov, ktorí v exotických krajinách trávili vianočné sviatky. Vlny cunami spôsobili i obrovské materiálne škody. Zábery na zničené miesta, rybárske dediny i vyhľadávané hotelové komplexy, vyvolali vo svete bezprecedentnú vlnu solidarity a finančné zbierky na pomoc postihnutým krajinám, komunitám i jednotlivcom.