Domáce Politika

Juraj Blanár podporuje, že Európska únia chce preskúmať situáciu v Bielorusku

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Predseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) podporuje stanovisko EÚ, ktorá chce preskúmať situáciu v Bielorusku. Dodal tiež, že je škoda, že európske inštitúcie nevyslali svojich pozorovateľov na bieloruské prezidentské voľby.

 

“Podporujem stanovisko Európskej únie, že chce preskúmať vzniknutú situáciu. Je škoda, že Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), Parlamentné zhromaždenie OBSE a Parlamentné zhromaždenie Rady Európy nevyslali svojich pozorovateľov na voľby do Bieloruska, aj napriek tomu, že pozvanie z bieloruskej strany prišlo neskôr ako obvykle,” uviedol Blanár pre TASR. Vyslanie pozorovateľov malo byť podľa neho prioritou “a dnes sme mohli mať informácie z prvej ruky”. Blanár odsúdil násilie, ktoré prepuklo po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb. “Pre samotné Bielorusko je teraz dôležité, aby obe strany hľadali nenásilnú formu dialógu,” dodal.

Európska únia v utorok (11. 8.) deklarovala, že nedeľné prezidentské voľby v Bielorusku neboli slobodné ani spravodlivé. EÚ súčasne skúma možnosť uvalenia sankcií na osoby zodpovedné za policajné násilie voči občanom Bieloruska a za manipuláciu s výsledkami volieb.

Za víťaza prezidentských volieb v Bielorusku bol Ústrednou volebnou komisiou vyhlásený Alexander Lukašenko s 80,08 percentami hlasov. Jeho najvýraznejšia súperka Sviatlana Cichanovská získala podporu 10,09 percenta voličov. Cichanovská i ďalší prezidentskí kandidáti odmietli uznať oficiálne výsledky volieb.