Spoločnosť Zahraničné

Južná Kórea pohrozila znovuzavedením prísnych pravidiel spoločenského odstupu

Južná Kórea pohrozila znovuzavedením prísnych pravidiel spoločenského odstupu. Ilustračná foto: TASR / AP

SOUL – Južná Kórea predĺži platnosť preventívnych a hygienických opatrení proti šíreniu nového koronavírusu dovtedy, kým denné počty nakazených neklesnú na jednociferné číslo. V piatok to vyhlásil juhokórejský minister zdravotníctva Park Nung-hu. Zároveň varoval, že ak sa tento cieľ nedosiahne, znovu sa budú musieť zaviesť prísne pravidlá spoločenského odstupu. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

 

Oznámenie ministra prišlo v období, keď v Južnej Kórei stále hlásia dvojciferné denné prírastky počtu nakazených po tom, ako sa objavili nové lokálne ohniská epidémie v oblasti okolo hlavného mesta Soul. Vo štvrtok zaznamenali v Južnej Kórei 56 nových prípadov infekcie, takže celkový počet infikovaných stúpol na 12.003 a 277 úmrtí.

Úrady budú posudzovať, či vrátia opatrenia prísneho sociálneho odstupu, ak sa denné počty infekcií budú držať v takejto výške, uviedol minister na brífingu.

“Súčasné nariadenia sú zamerané na zastavenie šírenia infekcií, ktoré sa sústreďujú v oblasti Soulu, ale môže to vyústiť do návratu sociálneho odstupu,” povedal.

Za posledné dva týždne sa vyše 96 percent nových prípadov nákazy koronavírusom vyskytlo v metropolitnej oblasti Soulu, spresnil minister. Zo štvrtkových nových prípadov hlásili 42 v oblasti Soulu.

V Južnej Kórei platia obmedzenia pre zhromažďovanie a od 29. mája tam zaznamenávajú každého návštevníka ôsmich vysoko rizikových prevádzok, ako sú napríklad nočné kluby a bary.

Pravidlá prísneho sociálneho odstupu budú do úvahy prichádzať vtedy, ak 50 denných prípadov nákazy bude trvať viac než dva týždne, a aj v závislosti od počtu nových lokálnych ohnísk, dodal minister.