Spoločnosť Zahraničné

Južná Kórea vypustila na obežnú dráhu svoju prvú vojenskú družicu. Má posilniť obranné kapacity

ilustračná foto Zdroj: TASR / AP

SOUL – Južná Kórea vypustila do vesmíru svoj prvý vojenský komunikačný satelit. Na obežnú dráhu okolo Zeme ho vyniesla raketa americkej spoločnosti SpaceX, informovala agentúra AFP.

 

Družica ANASIS-II má posilniť juhokórejské obranné kapacity voči potenciálnej hrozbe zo strany Severnej Kórey, ktorá disponuje jadrovým arzenálom. Nosná raketa Falcon 9 s juhokórejskou družicou odštartovala z Mysu Canaveral na Floride. Spoločnosť SpaceX potvrdila, že satelit sa podarilo úspešne umiestniť na obežnú dráhu okolo Zeme 32 minút po štarte v pondelok večer miestneho času.

Podľa úradov v Soule sa Južná Kórea stala desiatou krajinou na svete, ktorá má vlastnú komunikačnú družicu slúžiacu výhradne na vojenské účely. Družica má byť do dvoch týždňov navedená na stanovenú obežnú dráhu vo výške 36.000 kilometrov. Juhokórejská armáda nad ňou prevezme kontrolu v októbri po ukončení fázy testovania.

Spojené štáty a Washington sú blízkymi spojencami. USA majú v Južnej Kórei 28 500 vojakov. Ich vzťahy však v posledných rokoch častokrát komplikovali rozdielne prístupy k politike Pchjongjangu či zodpovednosti za zdieľanie nákladov na obranu.