Zahraničné Spoločnosť

K útokom na Srí Lanke sa zatiaľ nikto neprihlásil. Stovky obetí má na svedomí sedem samovražedných atentátnikov

Zdroj: TASR / AP

KOLOMBO – Do série útokov, ku ktorým došlo uplynulú nedeľu na Srí Lanke, bolo zapletených sedem samovražedných atentátnikov. S odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa kriminalistického úradu o tom v pondelok informovala agentúra AP.

 

Analýzou častí telesných pozostatkov útočníkov sa zistilo, že šlo o samovražedných atentátnikov, pričom väčšinu útokov spáchal jeden človek. Výnimkou bol útok na hotel Shangri-La, na ktorý zaútočili dve osoby. Uviedol to podľa agentúry AP člen tímu forenzných vyšetrovateľov.
V súvislosti s podozrením z účasti na útoku srílanské úrady zadržali a vypočúvajú 13 podozrivých.

K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil. Minister obrany Ruvan Vidževardhana predtým označil nedeľňajšie výbuchy za teroristický útok náboženských extrémistov.  Terčom útokov boli tri luxusné hotely (v mestách Kolombo a blízkom okolí) a tri katolícke kostoly v metropole a v mestách Negombo a Batticaloa. Bomby explodovali aj na  dvoch ďalších miestach v Kolombe. Týchto osem výbuchov si vyžiadalo životy najmenej 290 ľudí. Zranenia utrpelo viac ako 500 osôb.

K útokom sa zatiaľ nikto neprihlásil. Zdroj: TASR / AP

Medzi zabitými je podľa srílanskej vlády najmenej 27 cudzincov. Mali by byť medzi nimi niekoľkí Američania. O smrti svojich občanov v útokoch informovali aj Británia, India, Čína, Japonsko a Portugalsko. Okrem spomínaných útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pri čom zahynuli traja policajti.

V nedeľu neskoro večer bola ešte neďaleko hlavného letiska v metropole Kolombo objavená rúrková bomba, ktorú zneškodnili vojaci. Bomba obsahovala 50 kilogramov výbušniny, čo by podľa polície stačilo na to, aby spôsobila škody v okolí 400 metrov.

V pondelok medzitým odvolali na Srí Lanke celoštátny zákaz vychádzania, vyhlásený po útokoch na 12 hodín. Ulice metropoly boli ráno prevažne prázdne, väčšina obchodov bola zatvorená, pričom tam hliadkovalo množstvo vojakov a policajtov, píše agentúra AP.Mnohí Srílančania stoja v radoch pred nemocnicami, aby darovali krv pre zranených v útokoch.

Srílanská polícia podľa AP uviedla, že pri vyšetrovaní preverí aj správy, že spravodajské služby neodhalili možné samovražedné útoky alebo pred takýmito činmi nevarovali. Dvaja srílanskí ministri sa zmienili o takomto možnom zlyhaní s tým, že sa dopočuli o varovaniach pred hrozbou útokov v kostoloch, respektíve samovražedných atentátov namierených voči politikom.