Politika Koronavírus Domáce

Kabinet Igora Matoviča bude rokovať aj dnes

Kabinet Igora Matoviča bude rokovať aj dnes. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Vláda bude rokovať aj dnes o opatreniach, ktoré by mali pomôcť s riešením mimoriadnej situácie spôsobenej šírením koronavírusu na Slovensku. Vláda v utorok 24. marca schválila núdzový stav aj pre sociálne zariadenia, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť.

 

Ministri kabinetu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) odobrili na zasadnutí aj dočasné pozastavenie niektorých lehôt v súvislosti s mimoriadnym stavom pre nový koronavírus. Kabinet takisto schválil možnosť pre ministra školstva posunúť termíny maturitných skúšok či Testovania 9 a tiež možnosť zrušiť ich pre daný školský rok. Vláda v prípade oboch návrhov odobrila aj skrátené legislatívne konanie.

Rezort spravodlivosti, ktorý materiál predložil, uvádza v sprievodných dokumentoch, že ide o dočasné pozastavenie, ktoré bude zatiaľ platiť do 30. apríla tohto roka. V praxi sa napríklad odložia exekúcie, vyhlásenie konkurzov či pojednávania súdov s účasťou verejnosti. Legislatíva tiež umožní obchodným spoločnostiam konať bez fyzického kontaktu, teda takzvane per rollam.

Návrh zákona vyrieši situáciu aj na Najvyššom súde SR, kde momentálne chýba vedenie. Funkciu bude až do zvolenia nového predsedu dočasne vykonávať služobne aj vekovo najstarší sudca. Rovnako legislatíva vyrieši aj otázku piatich členov Súdnej rady SR, ktorí sa vzdali ešte v pondelok funkcií. Mandát im v prípade súhlasu Národnej rady SR automaticky zanikne deň po nadobudnutí účinnosti spomínaného zákona. Ich miesta tak bude možné prakticky obsadiť ihneď.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia výchovno-vzdelávacích zariadení od 16. marca. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami.

Každú nedeľu budú zatvorené aj potraviny, drogérie, lekárne, predajne tlače či krmív pre zvieratá. Dôchodcovia budú mať na nákupy vyčlenený čas od 9:00 do 12:00. Zavádza sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti. Všetky školy budú zatvorené do odvolania. V utorok bolo na Slovensku potvrdených 204 prípadov koronavírusu.