Domáce Politika Spoločnosť Top

Kalavská robí nadprácu, obehnúť chce všetky politické strany. Rozhodne pritom aj tak Ficov Smer

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Dlho očakávaná, kritizovaná, ale aj potrebná reforma slovenského zdravotníctva, nedopadla podľa predstáv ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Zatiaľ, čo vláda odobrila jej návrh len z časti, projekt stratifikácie nemocníc musí šéfka rezortu ešte vyšperkovať. Premiér Peter Pellegrini jej dal ešte mesiac na to, aby zdokonalila svoj pôvodný návrh a aby získala podporu všetkých parlamentných strán.  Kalavská tak chce ukončiť politické divadlo, ktoré sa okolo stratifikácie odohráva. Rozhodla sa detailne politikom vysvetľovať, o čom vôbec reforma je. Tí, ale ministerkinu nadprácu neocenili a chcú od nej niečo úplne iné.

 

Už neraz sa potvrdilo, že Slovensko je na chvoste svetového zdravotníctva. V porovnaní so západoeurópskymi krajinami sú slovenskí pacienti hospitalizovaní častejšie a aj dlhšie. Výška odvrátiteľných úmrtí je u nás žalostná. Štát by chcel tiež obmedziť kompetencie poisťovní a zobrať veci do vlastných rúk. A práve toto všetko mala obsiahnuť Kalavskej stratifikácia nemocníc. ,,Dobrá zmena”, ako po novom nazval premiér stratifikáciu nemocníc, má prebiehať 10 rokov a platiť by mala začať od 1. januára 2020. Ale až po apríli 2021 by sa malo skutočne niečo diať. Dovtedy sa majú len zbierať dáta.

Škrt cez rozpočet

Kalavskej reforma zdravotníctva ale nateraz dostala stopku. Zákon bol schválený bez tých častí, ktoré reformu obsahovali. Napriek tomu, že premiér vníma tento projekt pozitívne, Kalavskej návrh neprešiel. ,,Na takúto zásadnú zmenu skutočne treba celospoločenský a politický konsenzus naprieč celým politickým spektrom,” vyhlásil po rokovaní vlády premiér Pellegrini.

Premiér Peter Pellegrini premenoval stratifikáciu nemocníc na ,,dobrú zmenú”. Dúfa, že sa už o stratifikácii nebude hovoriť ako o niečom hrôzostrašnom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pellegriniho ultimátum

Premiér preto dal ministerke mesiac na to, aby sa stretla so všetkými parlamentnými politickými stranami, odborníkmi na zdravotníctvo, aby so svojím tímom prešla celý systém reformy a aby sa pokúsila nájsť širší politický konsenzus, ktorý je potrebný na takúto rozsiahlu reformu.

Parlament do konca roka čakajú ešte tri zasadnutia. Aj preto sa premiér neobáva, že by to ministerka zdravotníctva nestihla. Návrh by tak mohol byť schválený ešte v tomto roku a nová vláda by už nemusela mať takýto zložitý návrh na stole. ,,Pevne verím, že vysvetľovaním a reálnym ukázaním, čo je v skutočnosti v tom zákone napísané, je tu šanca, že by sa nám reforma podarila spustiť. Budeme s pani ministerkou hľadať možnosti, aby aj prípadný nesúhlas neodsunul spustenie aspoň tej analytickej prípravnej fázy, kedy sa zbierajú údaje, odhadujú sa minimálne počty úkonov,” povedal Pellegrini.

Kalavská si za svojím materiálom stojí a čas, ktorý jej dal premiér, sa bude snažiť využiť naplno. ,,Je tu priestor, aby som oslovila všetkých koaličných partnerov, všetky parlamentné subjekty a budem sa im snažiť vysvetliť, čo znamená ‘dobrá zmena’, “ doplnila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Pellegrini dal Kalavskej mesiac. Tá ho využije na obiehanie parlamentných strán, aby im vysvetlila, čo je to reforma zdravotníctva. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Čo ak sa to nestihne?

Keď sa tak nestane, reforma bude odložená, na čo má podľa premiéra doplatiť pacient. Slovenské zdravotníctvo by tak malo byť ponechané len v rukách poisťovní. ,,Tie si na základe našej legislatívy môžu zazmluvňovať, čo chcú a koho chcú. Minimálna sieť, ktorú štát kontroluje, je dnes nedostatočná. Štát dnes nemá regulačné možnosti, aby niekomu zabránil zaviesť nemocnicu,” upozornil premiér. ,,Pre mňa je to stále nádej, že projekt žije a má nádej na to, byť schválený,” doplnila Kalavská.

Netreba vysvetľovať

Kalavskej obiehanie politických strán je podľa opozičných poslancov zbytočné. ,,Ona nám nemusí vysvetľovať, čo je to stratifikácia, my to vieme. Len sa to stalo predmetom politického boja. Veď sa pozrite, čo sa deje,” reagovala na ministerkin plán pre Glob.sk členka Výboru pre zdravotníctvo a poslankyňa za hnutie Sme rodina Zuzana Šebová. Rovnaký názor zdieľa aj ďalšia členka výboru a poslankyňa strany Sloboda a solidarita (SaS) Jana Cigániková. ,,Nakoľko som o túto tému záujem mala, viem presne, o čom je stratifikácia. Poznám ten návrh. V prvom čítaní ho samozrejme podporíme, budem to určite svojim kolegom z SaS odporúčať,” povedala pre Glob.sk Cigániková. ,,Nepotrebujeme, aby nám to niekto povedal, ale my to potrebujeme vidieť zadefinované v zákone,” reagoval poslanec strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Marek Krajčí.

Reforma slovenského zdravotníctva je podľa parlamentných strán potrebná. Podporia ju len za určitých podmienok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Prejde ,,dobrá zmena” na druhýkrát?

Napriek tomu, že sa šéfka rezortu zdravotníctva snažila ulahodiť Robertovi Ficovi, ktorý chcel, aby sa reforma zdravotníctva stala ústavným zákonom, svoj plán zmenila. Reformu ako ústavný zákon síce vypracovala, ale pripomienok na jeho zmenu bolo takmer sto. Preto ministerka upustila z tejto myšlienky a vrátila sa k pôvodnej verzii pretlačiť reformu ako obyčajný zákon. ,,Táto zmena však podľa predstaviteľov strany SNS do ústavy nepatrí. Teraz, keď sa ministerka Kalavská vrátila k pôvodnému zámeru rezortu a stratifikácia prichádza do NR SR formou bežného zákona, s koaličnými partnermi budeme rokovať o tejto možnosti,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa strany Most-Híd Klára Debnár.

Slovenská národná strana (SNS) si ale počká na to, ako na novovzniknutú situáciu zareaguje strana Smer-SD. ,,SNS je prekvapená nejednotným postojom ministerky nominovanej za Smer-SD a strany Smer-SD. Veríme, že to vzájomne vyriešia, aby na koaličnej rade bolo jasne prezentované, či Smer-SD stojí za týmto návrhom,” reagovala pre Glob.sk hovorkyňa strany SNS Zuzana Škopcová.

Robert Fico (Smer – SD) sa na margo celej situácie vyjadril jasne. Reforma slovenských nemocníc je podľa neho v navrhovanej podobe neprijateľná. ,,Čo nie je podľa nás dobre pripravené, na čom nie je dohoda, nemôže ísť ani do parlamentu,” vyhlásil predseda strany Smer -SD. Fico si však stále stojí za názorom, že stratifikácia by mala ísť cestou ústavného zákonu.

SNS nerozumie rozkolom v Smere. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Opozícia si počká

Opozičné strany s podporou stratifikácie nemocníc ako normálneho zákona problém nemajú. ,,Ale do druhého čítania budeme požadovať, aby doplnili časový nárok za jednotlivé druhy úkonov, aby mal pacient garantovanú dostupnosť,” povedala poslankyňa Jana Cigániková (SaS) s tým, že ústavný zákon by u nich nemal rozhodne šancu.

Na pozmeňujúce návrhy si počká aj hnutie Sme rodina. ,,Počkáme si samozrejme, že v akej podobe prejde zákon do tretieho čítania a s akými pozmeňovacími návrhmi. Až potom sa rozhodneme. Stratifikácia je jednoznačne dobrý návrh,” skonštatovala poslankyňa hnutia Zuzana Šebová.

V zákone ministerky zdravotníctva strana OĽaNO postráda niekoľko významných bodov. ,,Potrebujeme, aby bola reforma nastavená správne. A teda, aby tam neboli povinnosti len na strane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, že musia dosiahnuť určitý počet výkonov, ale aby tam boli aj povinnosti pre poisťovne, že pre svojich poistencov musia tie výkony zabezpečiť do určitého času,” doplnil poslanec Marek Krajčí (OĽaNO). Pokiaľ by tieto pripomienky ministerka zdravotníctva do zákonu nezapracovala, návrh by nepodporili.

Stratifikácia nemocníc má trvať 10 rokov a platiť by mala začať od 1. januára 2020. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Demisia sa nekoná

Ministerka zdravotníctva síce spočiatku hovorila o demisii, ktorú podá v prípade, ak jej návrh ,,dobrej zmeny” neprejde, dnes je všetko inak. ,,Ak niekto dnes odo mňa očakáva nejaké politické divadlá, ja ľutujem, ale to vám neviem ponúknuť,” dodala na záver Kalavská.

Galéria
Stratifikácia nemocníc má trvať 10 rokov a platiť by mala začať od 1. januára 2020. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček (ilustračné foto)
Opozícia si počká, ako ministerka poznení pôdovný návrh. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ambulancie nemôžu vyberať poplatky za poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ilustračné foto. Zdroj: Peter Korček
Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next