Politika Spoločnosť Domáce

Kalavská spustila štátom riadený skríning rakoviny krčka maternice, cieľovou skupinou sú ženy vo veku 23-64 rokov

Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) vo štvrtok na pôde Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave spustila štátom riadený skríning rakoviny krčka maternice. Po skríningu hrubého čreva a prsníkov v rámci Roku prevencie ide o tretí druh takéhoto opatrenia, ktorý riadi štát.
 

Cieľovou skupinou sú ženy vo veku 23 až 64 rokov. Ministerka zdravotníctva preto vyzvala Slovenky, aby túto možnosť využili. “Onkologické ochorenie je potrebné podchytiť čo najskôr, len tak sa môže zvýšiť úspešnosť liečby a šanca na uzdravenie,” komentovala.

Na preventívnu gynekologickú prehliadku budú pozývať ženy zdravotné poisťovne. Lekár Oliver Sadovský z NOÚ vysvetlil, že ide o jednoduché a rýchle vyšetrenie. Ster z krčka maternice pošle gynekológ na cytologickú analýzu. Prvé dva odbery sa realizujú raz ročne. “V prípade negatívnych výsledkov skríning pokračuje každé tri roky až do veku 64 rokov. Ak budú posledné tri nálezy v tomto veku negatívne, skríning sa ukončí,” priblížil.

Tiež doplnil, že približne 50 percent prípadov rakoviny krčka maternice je diagnostikovaných v druhom až štvrtom štádiu. “Na druhej strane ide o preventabilné ochorenie, ktoré sa vyvíja roky,” zdôraznil Sadovský.

Až tretina zistených prípadov na Slovensku končí úmrtím

Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že v rámci Európy je rakovina krčka maternice diagnostikovaná u viac ako 60.000 žien, z toho 28.000 úmrtí. Podľa ministerstva zdravotníctva na Slovensku každoročne diagnostikujú 600 nových prípadov, pričom 200 z nich končí úmrtím. Na rakovinu krčka maternice umiera priemerne jedna žena každý druhý deň.

Krajiny s úspešným skríningovým programom, ako Fínsko či Austrália, dosiahli vďaka tomuto opatreniu redukciu úmrtnosti o 80 percent. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripomína, že pravidelným skríningom sa tak dá zabrániť deviatim z desiatich prípadov tohto druhu rakoviny, keďže sa dá zachytiť a liečiť ešte pred samotným rozvinutím.

Rezort radí, že ak žena nemá zmluvu so žiadnym gynekológom, je potrebné kontaktovať najbližšiu gynekologickú ambulanciu v mieste svojho bydliska. Tú však vie odporúčať aj zdravotná poisťovňa. Vyšetrenie je bezbolestné a prepláca ho zdravotná poisťovňa.

Prezidentka pacientskej organizácie Nie rakovine Jana Pifflová Španková pri tejto príležitosti vyzvala ženy, ktoré majú akékoľvek otázky, aby sa nebáli a informovali sa či už na sociálnej sieti alebo prostredníctvom bezplatnej infolinky 0800 800 183.