Spoločnosť Zahraničné

Kalifornia vyhlásila pre koronavírus stav núdze

Kalifornský guvernér Gavin Newsom hovorí počas tlačovej konferencie v Sacramente 27. februára 2020.

WASHINGTON – Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil v stredu stav núdze. Stalo sa tak po tom, ako tento najľudnatejší americký štát oznámil prvé úmrtie na nový koronavírus, informovala agentúra DPA.

 

Podľa guvernéra vyhlásenie stavu núdze pomôže Kalifornii, kde evidujú zatiaľ 53 prípadov nákazy, pripraviť sa na možnosť, že sa koronavírus ešte viac rozšíri.

V severokalifornskom meste Roseville zomrel po infikovaní koronavírusom starší muž, ktorý podľa zdravotníkov trpel aj inými ochoreniami. Podľa vyhlásenia úradov sa mohol nakaziť vo februári počas výletnej plavby zo San Francisca do Mexika.

Na výletnej lodi Grand Princess pri kalifornských brehoch medzitým uviazli tisíce ľudí. Úrady odložili v stredu návrat lode do San Francisca s cieľom podrobiť potenciálne nakazené osoby testom na prítomnosť koronavírusu. Guvernér Newsom uviedol, že potenciálne nakazených vírusom môže byť 11 pasažierov a desať členov posádky lode, ktorá vyplávala z Havaja.

Celkovo podľahlo v USA chorobe spôsobenej koronavírusom 11 ľudí. Na boj s rýchlo sa šíriacim koronavírusom Kongres odsúhlasil vyčlenenie ôsmich miliárd dolárov (7,1 miliardy. eur).