Domáce Ekonomika Politika Top

Kamenický konečne ukáže rozpočet. Jeho návrh môže koalícii ešte riadne zavariť

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Čísla štátneho rozpočtu pre budúci rok stále nepoznáme. Rezort financií zatiaľ nezverejnil, s akou sumou má štát budúci rok hospodáriť a koľko dostanú nadelené jednotlivé rezorty. Ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému (Smer-SD) trvá jeho zostavovanie o niečo dlhšie, ako jeho predchodcom. Ukázať sa ho chystá až tento pondelok, kedy má o ňom rokovať tripartita.

 

Ministerstvo financií musí zákon o štátnom rozpočte predložiť do parlamentu do 15. októbra. K rovnakému dátumu ho musia mať na stole aj úradníci z Európskej komisie.

V minulých rokoch sme o tomto čase už najdôležitejší zákon roka poznali. Exminister financií a dnes guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír ho posledné dva roky ukázal už začiatkom okóbra.

Predtým sme prvé čísla rozpočtu poznali dokonca už počas leta. Prikazovala to tak totiž vtedajšia legislatíva. V roku 2016 však bola prijatá novela zákona o rozpočtových pravidlách, v ktorej bola okrem iného vypustená povinnosť rezortu financií predkladať vláde návrh rozpočtu do 15. augusta. Odôvodnené to bolo tým, že prax ukazovala, že “verzia návrhu rozpočtu predkladaná na rokovanie vlády SR do 15. augusta bežného roka nebola schvaľovaná vládou SR.” Povinnosť predložiť rozpočet na prerokovanie vláde však ostala zachovaná. A to tak, aby po prerokovaní vládou stihol byť rozpočet predložený do Národnej rady SR do 15. októbra daného roka, ak parlament nerozhodne inak.

Zákonný termín tento rok stíha rezort financií len tak tak. “Tvorba rozpočtu na roky 2020 – 2022 bola oproti prechádzajúcim rokom nesmierne náročná vzhľadom na viaceré faktory. Medziročne došlo k spomaleniu ekonomického rastu o 2% a stále sú tu negatívne riziká. Je tu hrozba Brexitu, ktorého podoba stále nie je definitívne známa. V zahraničí pokračujú obchodné vojny a ekonomika nášho najväčšieho obchodného partnera, Nemecka sa výrazne spomaľuje,” vysvetlilo ministerstvo financií. Ako ďalej uviedli, úlohu zohralo aj to, že bolo prijatých a navrhnutých množstvo legislatívnych opatrení, ktoré znamenali zvýšenie výdavkov v tomto aj v budúcom roku. Tiež podotkli, že dochádza k znižovaniu príjmov v dôsledku legislatívnych zmien aj zhoršeniu prognózy daňových príjmov. Napriek tomu uisťujú, že “rozpočet bude prerokovaný vo vláde v pondelok 14. októbra tak, aby bol predložený do Národnej rady SR, tak ako po minulé roky v zákonom stanovenom termíne, teda do 15. októbra,”

Minister financií Ladislav Kamenický. Zdroj: TASR /Jaroslav Novák

Koalícia o rozpočte nehovorila

Schváliť rozpočet pre tento rok pritom nemusí byť ľahké. O tom, že koalíciu čakajú ťažké rokovania hovoril ešte v polovici septembra aj šéf strany Most-Híd Béla Bugár.

Koaličné strany však zatiaľ za jedným stolom o Kamenického návrhu rozpočtu nehovorili. Ten má byť už tento pondelok ráno predložený na rokovanie tripartity a následne popoludní má o ňom hovoriť vláda. Už v utorok musí byť predložený do Bruselu. V rovnaký deň poputuje aj do parlamentu. “Je mi ľúto, že koaliční partneri zatiaľ rozpočet nevideli,” uviedol predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Z toho, že rozpočet ide na rokovanie tripartity bez toho, aby o ňom hovorila koaličná rada, je podľa vlastných slov “prekvapený” aj predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd Tibor Bastrnák.

Koaliční partneri zatiaľ návrh rozpočtu nevideli. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

Problémy tu už boli

Rozpočet pre budúci rok musí totiž počítať s viacerými sociálnymi balíčkami z dielne koalície, ktoré na septembrovej schôdzi schválil parlament. Tie budú dokopy štátnu kasu stáť 500 až 600 miliónov eur. Akým spôsobom budú tieto výdavky vykompenzované, zatiaľ jasné nie je.

Turbulencie medzi koaličnými stranami už vyvolalo opatrenie z dielne Ladislava Kamenického, ktorým chcel financmajster do štátnej kasy priliať viac peňazí. Zvolil si na to cestu zvyšovania sadzby spotrebnej dane pre cigarety, tabak a bezdymové tabakové výrobky od februára 2020. Takýmto spôsobom chcel dostať do rozpočtu viac ako 100 miliónov eur a čiastočne tak vykompenzovať odliv peňazí spôsobený schválením viacerých balíčkov z dielne koalície.

Opatrenie však narazilo na razantný odpor predsedu parlamentu a koaličnej SNS Andreja Danka. Ten Kamenickému vytkol, že konal bez toho, aby o návrhu vopred hovorila koalícia a novelu zmietol zo stola. Pôvodne mala trojkoalícia ešte o celej veci rokovať za jedným stolom za účasti ministra financií, no doteraz sa tak nestalo.