Politika Domáce Top

Kamenický má požehnanie Smeru. Pellegrini môže na čele rezortu financií skončiť už budúci týždeň

Peter Pellegrini. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Predseda vlády a zároveň zastupujúci finacmajster Peter Pellegrini (Smer-SD) zostáva sedieť na dvoch stoličkách aj naďalej. Jednu z nich by však mohol opustiť už budúci týždeň. Premiér, ktorý sa šéfovania rezortu financií chopil pred vyše tromi týždňami mal na ministerstve zotrvať len krátko. A to, kým sa neuzatvoria koaličné rokovania o opatreniach, akým je napríklad znižovanie niektorých daní, ktoré presadzuje SNS. V Smere mali medzitým formálne uzatvoriť otázku nového ministra. Ladislavovi Kamenickému totiž chýbalo ešte odobrenie predsedníctva strany, ktoré prišlo dnes. 

 

Šéf vlády sa vedenia rezortu financií zhostil 11. apríla potom, ako Peter Kažmír podal demisiu. Predchádzala tomu búrlivá diskusia vo vnútri Smeru. Napriek tomu, že sa o Kažimírovom odchode vedelo dlhodobo, strana sa na jeho nástupcovi nevedela zhodnúť. O tom, že novým ministrom bude Ladislav Kamenický sa nakoniec rozhodlo doslova pár hodín pred tým, ako Kažimír podal demisiu. Od začiatku však bolo jasné, že na novú funkciu si ešte nejaký čas počká. Čakalo sa na predsedníctvo strany, ktoré najskôr muselo nového ministra financií odobriť. Kamenickému dalo zelenú až dnes na svojom zasadnutí. “Za pána Kažimíra sa náhrada hľadá ťažko, ale ja som veľmi spokojný s nomináciou Laca Kamenického. On od začiatku patril k mojim favoritom a ja som bol ten, ktorý mal predstavu, že by to mal byť on, ktorý zasadne na stoličku ministra financií,” povedal pre TASR Pellegrini. Podľa premiéra by sa mohol svojej funkcii nový finacmajster chopiť už budúci týždeň.

Zatiaľ bez výsledku

Dôležitejšiu úlohu v celej situácii však hrá napätie, ktoré v koalícii vládne kvôli rokovaniam o návrhoch zákon z daňovej oblasti. S tými prišla SNS na čele s Andrejom Dankom. Národniari chcú znížiť daň z príjmu právnických osôb na 15 percent či daň z pridanej hodnoty na potraviny a pre printové médiá na 10 percent. Danko tiež hovorí o zrušení koncesionárskych poplatkov pre dôchodcov. Na presadenie zmien však potrebuje politickú podporu od svojich koaličných partnerov. Smer-SD preto oznámil, že kým sa koalícia nedohodne, rezort financií bude riadiť premiér Peter Pellegrini.

Pellegrini sa tým, prečo dočasne povedia ministerstvo práve on, nikdy netajil. Už pri svojom menovaní do funkcie v polovici apríla povedal, že je rád, že bude „osobne stáť na čele rezortu a to práve v čase, kedy sa bude vyjednávať súbor opatrení, ktoré by mohli prísť do platnosti v roku 2020.“ Tiež avizoval, že rokovaní sa chce osobne zúčastniť. Koaličným partnerom pripomenul, že jedna vec sú návrhy a druhá vec zasa parametre týchto návrhov. Priestor na dohodu však videl. Optimisticky tiež tvrdil, že koalícia by mala za jedným stolom všetko vyladiť v krátkom čase. K tomu však doteraz nedošlo. Odpovede nepriniesla ani avizovaná koaličná rada naplánovaná hneď po Veľkej noci – na poslednú chvíľu bola zrušená o náhradnom termíne bolo ticho.

Andrej Danko sa s ďalšími poslancami SNS na koaličnú radu pripravil, tá však nakoniec nebola. Zdroj: fb AD

Horúca koaličná rada 

O zákonoch, ktoré sa zaoberajú znižovaním daní či rušením koncesionárskych poplatkov pre seniorov mal parlament rokovať už v marci. Poslanci však vtedy rozhodli, že spoločne s ďalšími návrhmi z dielne koalície budú presunuté až na májovú schôdzu. Smer, SNS a Most-Híd si tak vytvoril širší priestor na rokovania za jedným stolom.

Koaličná rada sa mala stretnúť už minulú stredu. Strana Smer-SD však najskôr požiadala koaličných partnerov o jej posunutie na neskoršiu hodinu a neskôr stretnutie úplne zrušila. Konkrétne vysvetlenie, prečo sa tak stalo, však nik neuviedol. Nebol stanovený ani presný termín, kedy by sa mali lídri stretnúť. S tým vyrukoval až dnes šéf Smeru Robert Fico, ktorý po zasadnutí predsedníctva strany povedal, že koalícia si za jeden stôl sadne v pondelok ráno. Smer-SD chce predostrieť koaličným partnerom aj vlastné opatrenia.

Schôdza Národnej rady štartuje už 9. mája, teda budúci štvrtok. Ďalšia schôdza je potom naplánovaná na jún. Po nej sa už poslanci rozídu na letné prázdniny, a ak sa nič mimoriadne neudeje, stretnú sa až v septembri. Teda v čase, kedy rezort financií už bude tlačiť čas na predloženie budúcoročného štátneho rozpočtu.

Peter Pellegrini nahradil v kresle ministra financií Petra Kažimíra. Má to tak byť iba dočasne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Neľútostné čísla

Dopad navrhovaných opatrení bude mať vplyv na budúcoročný štátny rozpočet. Ako v čase svojho odchodu z funkcie ministra financií priznal aj Peter Kažimír, predložené návrhy sú nerealizovateľné bez toho, aby ich výsledkom nebol významný deficit v ďalších rokoch. Opakovane však zdôrazňoval, že dôležité je, aby sa udržal plánovaný vyrovnaný rozpočet na tento rok, čo podľa neho rešpektujú aj koaliční partneri. Ani z toho však nakoniec nemusí byť nič. Ako ukázala analýza Rady pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnené začiatkom tohto týždňa, podľa aktuálneho vývoja bude na tohtoročný vyrovnaný rozpočet chýbať 790 miliónov eur. Dôvodom je najmä zrušenie osobitého odvodu obchodných reťazcov či legislatívne opatrenia znižujúce čistý výnos daní.

Galéria
Zdroj: TASR – Pavol Zachar
Ladislav Kamenický. Zdroj: archív
V hre post ministra financií boli dlho dve mená – Ladislav Kamenický a František Imrecze. Novým ministrom sa stal nakoniec Kamenický. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Koaliční partneri zatiaľ návrh rozpočtu nevideli. Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher
Pellegrini bol riadením rezortu financií poverený 11. apríla 2019. Prevzal ho dočasne po Petrovi Kažimírovi. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Peter Pellegrini a Andrej Kiska. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Pellegrini bol riadením rezortu financií poverený 11. apríla 2019. Chcel byť súčasťou kľúčových koaličných rokovaní. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Peter Pellegrini nahradil v kresle ministra financií Petra Kažimíra. Má to tak byť iba dočasne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next