BRATISLAVA – Bývalý šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíta vládnemu kabinetu Igora Matoviča (OĽANO), že opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu sa hýbu „od mantinelu k mantinelu“. V jednej fáze hovorí premiér o blackoute a v druhej sa snaží opatrenia pandemickej komisie zmierňovať. Vyjadril sa tak v diskusnej relácii TV Markíza Na telo, v ktorej oponoval vicepremiérovi a ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS).
Ten ubezpečuje, že žiadne zatváranie sa v druhej vlne pandémie nového koronavírusu konať nebude. „Nemalo by sa zatvárať, a to preto, lebo na jar sme teda zavreli všetky predajne okrem tých veľkých potravinových, tým pádom tam stúpla koncentrácia ľudí a napriek tomu neevidujeme prípady nakazených predavačiek. Robme opatrenia, ktoré naozaj majú zmysel,“ vyjadril sa Sulík. Ako zdôraznil, jarné zatváranie obchodov a reštaurácií napáchalo veľké ekonomické škody.
Kamenický takisto opätovne vyčítal Sulíkovi vzdanie sa predkupného práva pri predaji Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding. Podľa bývalého ministra financií o tom Sulík nemal rozhodnúť sám. „Keď niekto predal v privatizácii niečo za 130 miliónov eur, a teraz to predáva za 800 miliónov eur, tak tam je taká vata, že to neviem inak nazvať ako zlodejinou. Tak buď to bola zlodejina, alebo tu je nejaký kalkul, s ktorým sa tu hrá,“ vyjadril sa Kamenický.
Sulík mu však oponoval, že posledných 18 rokov VSE Holding manažovali odborníci. „Manažéri, ktorí to tam prišli manažovať a nie rozkrádať,“ podotkol Sulík s tým, že tým pádom hodnota holdingu rástla. „VSE Holding mala to šťastie, že posledných 18 rokov ju nemanažoval nikto zo Smeru, a tým pádom rástla hodnota celého podniku,“ uzavrel Sulík.
Opozičný poslanec Kamenický terajšej vláde takisto vyčítal vládou schválenú legislatívu o dlhovej brzde s tým, že on síce súhlasí so zmenou hrubého dlhu na čistý dlh, avšak Rade pre rozpočtovú zodpovednosť pripisuje príliš veľké kompetencie. S tým súhlasil aj Sulík, a ako vysvetlil, s ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽANO) sa dohodli, že to na vláde prejde, aby mohol byť zákon účinný od 1. januára, ale v parlamente sa do neho v prvom a druhom čítaní zapracujú jeho pripomienky.
Kamenický by marihuanu nedekriminalizoval, Sulík by za jej držanie dával pokuty
Sloboda a Solidarita (SaS) presadzuje dekriminalizáciu marihuany, teda to, aby za jej držanie ľudia neboli trestne stíhaní. Namiesto toho by mali dostať pokutu, alebo nariadené verejno-prospešné práce. Podľa vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) to mnohokrát pokazí život mladým ľuďom, keďže aj pri podmienke budú mať záznam v registri trestov. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na Telo, v ktorej mu oponoval bývalý šéf rezortu financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). On si naopak myslí, že marihuana je len prestupnou stanicou k užívaniu tvrdších drog.
„Keď mladého človeka nájdu s piatimi marihuanovými cigaretami vo vrecku, tak nech mu dajú 100-eurovú pokutu alebo 20 hodín verejno-prospešných prác, ale nestrkajme ho na 12 rokov do basy, lebo mu úplne spoľahlivo zničíme život,“ uviedol Sulík s tým, že sa ešte uvidí, ako budú prebiehať rokovania s koaličnými partnermi, ale s tým, aby človek za pár cigariet nešiel na 12 rokov do väzenia, podľa jeho slov súhlasia všetci v koalícii.
Ako dodal Kamenický, v poslaneckom klube Smer-SD majú poslanci pri hlasovaní o etických témach voľnú ruku. On si však myslí, že treba chrániť naše deti, ktoré ak začnú s užívaním marihuany, môžu skončiť pri úplne iných, tvrdších drogách. „Môžeme sa pobaviť o nejakých sadzbách, či je to primerané, alebo nie, ale za mňa môžem povedať – určite to netreba uvoľňovať a treba si na to dávať pozor,“ dodal Kamenický s tým, že ako v poslednom čase počúva niektorých mladých ľudí, má pocit, že sa drogy stávajú súčasťou ich životného štýlu, a to hlavne vo väčších mestách.
„Asi vám niečo uniklo, marihuana je dávno súčasťou života mladých ľudí, tak ako alkohol,“ oponoval mu Sulík s tým, že pri tvrdých drogách už problém badá aj on, tých držba má ostať aj naďalej trestným činom a zároveň SaS navrhuje aj sprísnenie trestov dílerom. „Viete, vy sa môžete úplne bez problémov v našej spoločnosti upiť k smrti, od 18 rokov tam už vôbec nie sú žiadne zábrany. Ale dáte si dve či tri cigarety, z ktorých sa chichúňate a už je problém,“ uzavrel Sulík.