Spoločnosť Domáce

Kampaň boja proti domácemu násiliu je za rohom. Zabrániť ma tisícke útokom

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA  – Ročne je na Slovensku spáchaných minimálne 1 600 trestných činov domáceho násilia. S cieľom účinnejšieho boja proti tejto celospoločenskej problematike, Ministerstvo vnútra SR odštartovalo kampaň Od zajtra. “Pripravili sme balík legislatívnych a finančných opatrení, ktoré by mali napomôcť k dosiahnutiu cieľa, aby sme efektívnejšie a dôslednejšie bojovali proti domácemu násiliu,“ uviedla na dnešnej tlačovej besede ministerka vnútra Denisa Saková. Cieľom týchto opatrení je včasnosť, rýchlosť, dôslednosť a kontrola.

 

Prvým opatrením je včasná identifikácia prípadov týrania osôb a ich ochrana. Podľa Sakovej sa tak bude môcť pomôcť osobe, ktorá problém ohlásila, ako aj obeti násilia. “Chceme zlepšiť prístup policajta prvého kontaktu, chceme, aby si policajti, ktorí sú v uliciach a poznajú miesto, všímali a identifikovali obeť skôr, ako bude týraná,“ povedala viceprezidentka policajného zboru Jana Maškarová. Ďalším opatrením je zvýšenie profesionality týchto policajtov, aby sa obete násilia nebáli osloviť policajta, ale mu verili. „Chceme, aby bol čo najskôr informovaný príslušník prvého kontaktu, ktorý by napríklad včas informoval obeť o prepustení páchateľa z väzby, takisto aby príslušné orgány vedeli vyhodnotiť riziká, ktoré by sa mohli následne objaviť,“ podotkla Maškarová.

Zvýšenie dostupnosti štátnej podpory bývania pre týrané ženy a deti má zasa pomôcť ženám, aby sa po traumatickej skúsenosti nemuseli vracať do domácnosti, kde na nich čaká páchateľ. “Budeme rokovať s ministerstvom dopravy, pod ktorého kompetenciu patrí aj Štátny fond rozvoja bývania, aby tieto ženy mali uľahčený a zrýchlený prístup k finančným prostriedkom, aby si v krátkej dobe vedeli zabezpečiť bývanie,“ avizovala Saková. Dodala, že ďalším opatrením chcú v rámci dotačných schém MV SR uprednostňovať tému týrania žien a detí. Podporia tak projekty, ktoré by sa zaoberali efektívnejším a dôslednejším bojom proti domácemu násiliu.

Pomoc obetiam

Medzi opatreniami je aj zvyšovanie osvety obyvateľstva vo vzťahu k týraným ženám a deťom. Cieľom je predchádzať týmto činnom, a ak sa trestný čin stane, vedieť, ako obetiam pomôcť. Pre verejnosť rezort vnútra plánuje zriadiť stránku www.odzajtra.sk. Vedieť chcú, ako sa opatrenia uplatňujú v praxi a prostredníctvom stránky budú zároveň prijímať návrhy verejnosti. Súčasťou kampane Od zajtra je aj hudobný klip Dary Rolins, venovaný téme domáceho násilia.

Občianske združenie Brána do života v roku 2018 ubytovalo 34 žien a ich 38 detí. “Vďaka rozsiahlej sieti dobrovoľníkov, nadácií a firemným zbierkam sme mohli 96 ženám a 120 deťom okrem odbornej pomoci poskytnúť aj pomoc materiálnu vo forme oblečenia, obuvi, potravín, drogérie a potrieb pre deti,” povedala pre agentúru SITA riaditeľka združenia Daniela Gáliková. Ako ďalej uviedla, v združení sa najčastejšie stretávajú s ekonomickým násilím spojeným z psychickým vydieraním a často je tam prítomné aj fyzické násilie. Brána do života poskytuje bezplatné bývanie, sociálne a psychologické poradenstvo. Snažia sa spolu nájsť ďalšie riešenia na zvládnutie náročnej životnej situácie.