Domáce Spoločnosť

Kanadský profesor zhodnotil slovenskú spoločnosť. Tvrdí, že krajina už dozrela

Zdroj: archív

WASHINGTON/BRATISLAVA  – Slovensko môže byť na ceste k slušnejšej a čestnejšej spoločnosti. Má totiž prezidentku, ktorá tieto hodnoty stelesňuje, a občanov, ktorí sú ochotní za ne bojovať. Krajina už dozrela. Pre TASR to povedal profesor James Krapfl z McGillovej univerzity v kanadskom Montreale, ktorý sa špecializuje na strednú a východnú Európu. 

 

“Slováci nikdy nezabudli (aspoň nie nadlho), že nakoniec všetko závisí od nich občanov. Nemôžu sa spoliehať na iných, že pre nich vytvoria ten druh spoločnosti, v akej chcú žiť. Skutočnosť, že slovenská spoločnosť sa nedala – zväčša – zviesť fašistickými ‘populistami’ a ‘kresťanskými’ farizejmi, je znakom toho, že krajina dozrela,” myslí si Krapfl.

To, že má krajina v Prezidentskom paláci ženu, je podľa neho milé, ale nie je to tá najdôležitejšia vec. Na rozdiel od prvej slovenskej premiérky má prvá slovenská prezidentka na základe ústavy viac nezávislosti.

“Iveta Radičová bola zvolená na hrebeni vlny verejného nadšenia, ale potom ju podomleli vlastná strana a koaliční partneri. Zostáva však jedným z najrešpektovanejších predošlých slovenských premiérov. Prezidentovi dáva slovenská ústava oveľa viac nezávislosti a myslím si, že Zuzana Čaputová si tú svoju udrží. A rád by som dodal, že Slovensko už predsa malo hlavu štátu ženu. Volala sa Mária Terézia a ten experiment vyšiel celkom dobre,” uviedol profesor.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Slováci zostávajú verní revolučnému odkazu

Zo všetkých Stredoeurópanov, ktorí sa zúčastnili na revolučných udalostiach v roku 1989, Slováci podľa profesora zostávajú najvernejší revolučnému odkazu, a to preto, lebo sa odvtedy museli zmobilizovať znova – najprv v 90. rokoch a nedávno v reakcii na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

“Môže sa zdať čudné, že teraz zacitujem Vladimíra Mečiara, ale keď bol členom Verejnosti proti násiliu, všimol si, že ‘ľudia chcú niekoho, komu by mohli veriť’. Mal pravdu a vybudoval si politickú kariéru, pretože ľudia si mysleli, že môžu v neho veriť – len aby sa neskôr sklamali. Ak prezidentka Čaputová nezradí ideály, na ktorých si založila kampaň a pre ktoré ju občania zvolili, tak nesklame a väčšina ľudí bude potom schopná vidieť falošné sľuby a povrchné riešenia samozvaných demagógov, ako je Kotleba,” myslí si profesor.

Vladimír Mečiar sa vraj chystá na veľký návrat. FOTO TASR – Michal Svítok

Krapfl vyučoval aj na univerzitách v Bratislave a v Trenčíne. Hovorí plynule po slovensky. V roku 2013 vydal knihu s názvom Revolúcia s ľudskou tvárou: Politika, kultúra a spoločenstvo v Československu po 17. novembri 1989. Je držiteľom viacerých ocenení za svoje publikácie i profesorskú činnosť. V súčasnosti dokončuje niekoľkoročný výskumný projekt s názvom Demokracia a občania na Slovensku od roku 1968.