Politika Spoločnosť Domáce

Kancelária prezidenta má vyrovnané záväzky voči tlmočníkom do posunkového jazyka

Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Kancelária prezidenta (KP) SR má všetky záväzky voči tlmočníkom do posunkového jazyka vyrovnané. Pre TASR to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. Dodal, že všetky kľúčové posolstvá a stanoviská prezidentky budú aj v budúcnosti pravidelne tlmočené pre nepočujúcich.

 

“Spolupracujeme so Slovenským zväzom nepočujúcich, prostredníctvom ktorého objednávame tlmočenie ad hoc podľa potreby,” vysvetlil hovorca hlavy štátu. Doplnil, že tlmočníkom vyplácajú jednorazové honoráre na základe hodinovej sadzby. Prezidentský úrad zaviedol podľa slov Strižinca tlmočenie do posunkového jazyka na začiatku roka ako nový štandard v komunikácii hlavy štátu, nesúviselo to s pandémiou.

Pred Úradom vlády SR v stredu (2. 9.) z dôvodu chýbajúcich tlmočníkov pre nepočujúcich na vládnych tlačových konferenciách protestovali desiatky ľudí. Ako poukázal predseda Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslav Cehlárik, netlmočilo sa už dva týždne a tlmočníci za doterajšiu polročnú prácu nedostali ani zaplatené. Úrad vlády reagoval, že situáciu rieši, vyplatenie odmien prisľúbil aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).