Zahraničné

Francúzsky prezident Macron vyzval mladých ľudí na obnovu Európy

Emmanuel Macron - Zdroj: SITA/Michael Kappeler/dpa via AP

BERLÍN – Francúzsky prezident Emmanuel Macron v nedeľu pri príležitosti spomienkových slávností na obete vojny v Nemecku vyzval mladých ľudí do boja za mierumilovnú a otvorenú Európu, informovala agentúra DPA.

“Táto chvíľa je z historického hľadiska veľmi dôležitá,” povedal Macron v hlavnom meste Nemecka počas stretnutia s mladými ľuďmi z celého sveta, ktoré má názov “100 nápadov pre mier” (100 Ideas for Peace). “Mladá generácia môže tvoriť budúcnosť iba vtedy, ak pozná minulosť,” dodal prezident a vyzval mladých ľudí na budovanie otvorenej a ambicióznej Európy.

V Berlíne sa zišlo viac ako 500 mladých ľudí zo 48 krajín z Európy, Afriky a Blízkeho východu, aby diskutovali o možnostiach, ako udržať mier a posilniť súdržnosť. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier potvrdil Macronove slová. “Najviac zo všetkého potrebujeme nové nápady,” povedal. “Je našou zodpovednosťou obnovovať a udržiavať jednotu, ktorú sa nám zatiaľ podarilo v Európe dosiahnuť,” dodal.

Osemnásty november je v Nemecku celoštátnym Dňom národného smútku. Účelom tohto sviatku je predovšetkým prejaviť solidaritu s pozostalými, ktorých blízki padli v prvej svetovej vojne. Nemci si však v tento deň pripomínajú aj obete všetkých vojnových konfliktov. Francúzsky prezident sa v nedeľu zúčastňuje v Berlíne celého radu podujatí zorganizovaných na uctenie si pamiatky ľudí padlých vo vojnách a okrem toho bude rokovať aj so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou, informuje agentúra DPA.