Politika Domáce

Kandidátku Smeru bude tvoriť Fico, SaS má tú svoju už schválenú. Pozrite sa, ako sú na tom ostatní

Zdroj: Glob.sk/David Duducz

BRATISLAVA – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) má svoju kandidačnú listinu do parlamentných volieb 2020 už schválenú. Jednotkou je predseda Richard Sulík, dvojkou europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonovaná a tretie miesto patrí odborníkovi na školstvo Branislavovi Gröhlingovi. Viaceré strany kandidátku ešte len predstavia. Koaličný Most-Híd tak podľa slov hovorkyne Kláry Magdeme urobí po republikovej rade strany, ktorá zasadne 23. novembra. Politické strany, hnutia a koalície musia podať návrh kandidačnej listiny do parlamentných volieb najneskôr do 1. decembra. Voľby budú 29. februára 2020.

 

Podpredseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Martin Beluský pre agentúru SITA uviedol, že kandidátka sa bude skladať zo zástupcov ĽSNS, osobností z národného hnutia a tiež vytvorili priestor pre iné pronárodné strany. „O niektorých miestach bude rozhodovať predsedníctvo strany napríklad podľa kritérií zásluhovosti, niektoré miesta boli pridelené krajským štruktúram, ktoré si tam navrhnú zástupov podľa vlastných predstáv. Lídrom je náš predseda Marian Kotleba,” uviedol Beluský.

Predsedníctvo hnutia Sme rodina v najbližších dňoch schváli definitívne poradie ľudí na kandidátke. „Na našej kandidátke majú miesta tí ľudia, ktorí po celý čas existencie Sme rodina pracovali pre naše hnutie a pomáhali mu. V týchto dňoch už máme pripravených 150 mien zo všetkých krajov Slovenska, ktorými chceme obsadiť všetky pozície kandidátky. Lídrom našej kandidátky bude predseda hnutia Boris Kollár,” uviedol tlačový odbor hnutia.

Hovorca Smeru-SD Ján Mažgút zopakoval, že tvorba kandidátky je plne v kompetencii predsedu strany Roberta Fica. Lídrom bude premiér Peter Pellegrini.

Matovič na poslednom mieste

Na kandidačnej listine hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) do parlamentných volieb 2020 bude Kresťanská únia. Mimoparlamentná strana by mala dostať 15 miest. Predsedníčke Kresťanskej únie Anne Záborskej ponúkol líder OĽaNO Igor Matovič štvrté miesto. OĽaNO s Kresťanskou úniou ponúkli Kresťanskodemokratickému hnutiu (KDH) polovicu miest na kandidátke. Predseda Alojz Hlina mal byť trojkou kandidátky, ten však odmietol. Matovič už niekoľkokrát povedal, že bude na poslednom 150. mieste kandidátky.

 Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Lídrom kandidátky koalície Progresívne Slovensko/Spolu bude predseda PS Michal Truban. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková, strana Spolu ponúkne ľudí, ktorí vo svojom živote ukázali odvahu robiť zásadné zmeny a majú vysoký odborný a morálny kredit. „Prihliadli sme aj na osobnú aktivitu, dôležitosť presadzovaných riešení a veľkosť komunity, ktorú tieto osobnosti oslovujú ako aj na regionálne a rodové hľadisko,” povedala Hudáčková. PS ponúkne ľudí, ktorí v živote niečo dokázali, sú lídrami vo svojich odboroch a majú energiu, odhodlanie a dravosť, aby priniesli zásadné zmeny. „Voliči si budú môcť vybrať z množstva nových tvárí,” dodala hovorkyňa koalície.

Agentúra SITA oslovila všetky parlamentné strany a strany, ktoré by sa podľa posledného prieskumu dostali do NR SR s otázkou, podľa akého kľúča budú zostavovať svoje kandidačné listiny. Slovenská národná strana, Za ľudí a KDH zatiaľ nereagovali.