Župné voľby Top

Kandidátov na prešovského župana rozdeľuje názor na spoluprácu s ĽSNS

POPRAD – Kandidátov na predsedu Prešovského samosprávneho kraja rozdeľuje názor na povolebnú spoluprácu so stranou Ľudová strana Naše Slovensko, kým niektorí o tejto možnosti neuvažujú, ďalší ju nevylučujú.

Vyplýva to z ich vyjadrení počas verejnej diskusie vo štvrtok podvečer v Poprade, na ktorej sa zišli traja nezávislí kandidáti Pavol Gašper, Andrej Gmitter a Ján Garaj, ďalej Milan Majerský (KDH,SaS, OľaNO, NOVA), Miroslav Škvarek (SNS) a František Oľha (Šanca).

Kandidáta ĽSNS nepozvali

Peter Bendík, predseda občianskeho združenia Popradská Kaviareň, ktoré diskusiu zorganizovalo, pre agentúru SITA uviedol, že pozvanie zaslal všetkým kandidátom okrem nominanta ĽSNS Jozefa Mihalčina.

Združenie sa tak rozhodlo pre negatívne skúsenosti s touto stranou na podobných akciách a pre existujúci návrh na zrušenie tejto strany. Za neúčasť sa ospravedlnili dvaja kandidáti, a to súčasný predseda PSK Peter Chudík (SMER-SD), ktorý bol na schôdzi Národnej rady v Bratislave, a pre zdravotné dôvody František Bednár (NAJ).

Kandidáti na župana Prešovského samosprávneho kraja

Majerský, Gmitter aj Škvarek sú proti

Diskutujúci sa okrem iného mohli vyjadriť aj k otázke, či je potrebné komunikovať s kotlebovcami. „To, čo predvádzajú, je čistý extrémizmus, cez populizmus, nenávisť, zlobu oslovujú časť populácie, ktorá je naštvaná na minoritnú zložku nášho národa a týmto získavajú hlas. Dúfam, že národ dostane rozum,“ uviedol pre SITA primátor Svitu Škvarek, pričom spoluprácu s ĽSNS odmietol.

Na otázku možnej spolupráce primátor Levoče Majerský uviedol, že podľa neho „nejde o štandardnú stranu a cesta týmto smerom určite nevedie“. Nezávislý kandidát Gmitter zase prítomných poprosil, aby išli voliť a zmenili extrémizmus.

„Myslím si, že sa zbytočne robí reklama danej strane a pánovi Kotlebovi a nie je potrebné rozvíjať debatu o tom, či budeme spolupracovať alebo nie. Ich kandidát sa v tlačovej správe vyjadril, že ide sám, že vyhrá voľby, bude mať nadpolovičnú väčšinu a dal jasne najavo, že nebude s nikým spolupracovať,“ vysvetlil pre SITA.

Traja sa spolupráci nebránia

Traja z prítomných kandidátov sa počas diskusie vyjadrili, že spolupráci so stranou ĽSNS sa nebránia. „Samozrejme, musíme rešpektovať výsledky volieb a podľa nich sa uvidí. Ak bude nutné rokovať, bude sa rokovať v podstate s kýmkoľvek, nejaké zabúchavanie dverí alebo odvracanie tváre od reality, ktorá vznikne po voľbách, je zakrývaním si očí pred tým, čo vyjadria občania,“ uviedol počas diskusie nezávislý kandidát Pavol Gašper.

Podobný názor má aj ďalší nezávislý kandidát Ján Garaj, ktorý je rovnako pripravený spolupracovať so všetkými, ktorí budú zvolení. Podľa jeho slov sa z alternatívnej strany ĽSNS stala normálna štandardná strana a on sám ako advokát zastupoval niektorých jej členov tak, ako zastupoval predstaviteľov aj iných politických strán.

Vraj už ide o štandardnú stranu

„ĽSNS je obyčajná štandardná strana, ktorá zneužíva extrémistické názory a extrémistické témy na to, aby si vybudovala politické zázemie a v súčasnosti sa už správajú ako štandardní politici,“ poznamenal Oľha, podľa ktorého je však prvoradý regionálny rozvoj.

„Prešovský kraj je v dezolátnom stave, čo sa týka investícií a všetkého, preto je nutné rozprávať sa s každým, či je to kotlebovec, Róm, Ukrajinec, Bielorus či Slovák. Jednoducho, Prešovský kraj potrebuje konsenzus a účinné, rýchle radikálne riešenia tohto stavu,“ povedal pre SITA.

Dvanásť kandidátov

O post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) má v nadchádzajúcich voľbách do orgánov vyšších územných celkov (VÚC) záujem 12 uchádzačov, ktorí do polnoci 5. septembra predložili svoje kandidačné listiny.

Nezávislými kandidátmi na post predsedu PSK sú obchodný riaditeľ Andrej Gmitter z Bardejova, manažér Pavol Gašper z Popradu, živnostník Eduard Markovič z Popradu a advokát Ján Garaj z Prešova. Za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko kandiduje podnikateľ Jozef Mihalčin z Vranova nad Topľou.

Pedagóg a výrobný riaditeľ František Oľha z Prešova je kandidátom mimoparlamentnej strany Šanca. Za Stranu zelených Slovenska (SZS) sa o post predsedu PSK uchádza cukrár – technológ Milan Šteiner z Prešova. Súčasného predsedu PSK a poslanca NR SR Petra Chudíka zo Záborského (okres Prešov) nominovala strana Smer-SD.

Štatutár občianskeho združenia František Bednár z Popradu kandiduje za stranu Nezávislosť a Jednota (NAJ) a za Slovenskú národnú stranu (SNS) sa o kreslo uchádza primátor Svitu Miroslav Škvarek. Štvorkoalícia Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a NOVA postavila ako svojho kandidáta primátora Levoče Milana Majerského. Pedagóg Jozef Šváč z Prešova kandiduje za stranu Nový parlament.

Foto: SITA/Radoslav Maťaš