Domáce GPlus Spoločnosť

Kapacity spaľovania odpadu sú pre potreby Slovenska postačujúce, povedal minister Kiča

Zdroj: TASR / Eduard Fanung

BRATISLAVA – Výstavba spaľovní by nemala byť podporovaná zo strany štátu, je to podnikateľská aktivita. Súčasné kapacity spaľovní v Košiciach a Bratislave, aj spoluspaľovanie odpadu v cementárniach, sú pre potreby Slovenska postačujúce. V rozhovore pre TASR to povedal štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča.

 

“Nevidíme dôvod na to, aby boli spaľovne podporované zo strany štátu. Ak niekto predpokladá, že táto podnikateľská aktivita bude mať podporu na trhu, tak si dokáže financie zabezpečiť z úveru alebo iného zdroja,” hovorí Kiča. Zároveň poznamenal, že verejné prostriedky by mali ísť na iné, prospešnejšie účely a na podporu podobných zariadení iba vo výnimočných prípadoch.

“Opakovane počúvame volanie po veľkých spaľovniach. Zoberte odpad, dajte ho do spaľovne, načo sa zapodievať recykláciou. To však nie je naša cesta. My nie sme podporovatelia výstavby nových spaľovní,” uviedol štátny tajomník. Podotkol, že Slovensko nemôže ísť “pohodlnejšou cestou”.

Problémom pri energetickom zhodnocovaní odpadu je aj vysoká miera dovozu zahraničného odpadu. “Krajiny si čistia svoje staré skládky, prípadne komunálny odpad vozia do našich cementární, kde sa vykonáva spoluspaľovanie,” priblížil Kiča. Dodal, že zahraničné subjekty dokážu preplatiť náklady, ktoré by inak zaplatili slovenské obce. Envirorezort to chce zmeniť, aj keď to podľa Kiču nie je jednoduché. Dôvodom je, že Európska únia považuje odpad, ktorý smeruje na energetické zhodnotenie za tovar, ktorého prúdenie je voľné. “Pracujeme na celom rade ekonomických, legislatívnych a nelegislatívnych opatrení, aby sa uvoľnil priestor pre domáce kapacity,” uzavrel.