Kardinál Pell odsúdený za zneužívanie nebude žiadať zníženie trestu, ak neuspeje s odvolaním

SYDNEY – Austrálsky kardinál George Pell, ktorého v marci odsúdil súd v Melbourne na šesť rokov väzenia za pohlavné zneužitie a obťažovanie dvoch neplnoletých chlapcov, nebude žiadať o zníženie trestu, ak neuspeje v odvolacom procese. Agentúre AP to v pondelok povedal Andre Awadalla, hovorca odvolacieho súdu v austrálskom štáte Viktória.

 

Pell (77), ktorý mal donedávna na starosti finančné záležitosti Vatikánu, je najvyššie postaveným predstaviteľom Vatikánu usvedčeným zo sexuálnych deliktov.

V marci ho súd v Melbourne odsúdil na šesť rokov väzenia za pohlavné zneužitie a obťažovanie dvoch neplnoletých chlapcov, pričom za mrežami bude musieť v prípade právomocného odsúdenia stráviť minimálne tri roky a osem mesiacov. Pellovi právni zástupcovia sa voči verdiktu odvolali a rozsudok napadli v troch bodoch. Odvolací proces s kardinálom sa bude konať začiatkom júna.

Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho “minister financií” a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne. Na čele vatikánskeho Ekonomického sekretariátu pôsobil až do februára 2019.

Viac o téme: Austrália, George Pell, kardinál, katolická cirkev, sexuálne obťažovanie detí, súd, Vatikán, zneuźívanie detí

Súvisiace články