Kardinála odsúdili za sexuálne zneužívanie chlapcov. Teraz sa môže dostať na slobodu

VATIKÁN – Kardinál George Pell (78) je najvyšším katolíckym hodnostárom, ktorý bol odsúdený za sexuálne zneužívanie detí. Teraz môže len dúfať, že sa vyhne niekoľkoročnému trestu väzenia. 

 

Po tom, ako odsúdili austrálskeho kardinála zo sexuálneho zneužívania dvoch detí, môže dnes už bývalý blízky spolupracovník pápeža Františka dúfať vo svoje oslobodenie. Najvyšší súd High Court v hlavnom meste Austrálie Canberre tento týždeň rozhodol, že sa bude zaoberať námietkou bývalého šéfa financií vo Vatikáne proti rozsudku. Týmto rozhodnutím sa môže bývalý muž číslo tri vo Vatikáne vyhnúť dlhoročnému trestu.

Počíta sa však s tým, že súd sa bude sťažnosťou zaoberať až po prestávke vo februári. Pell dúfa, že rozudok proti nemu zrušia. Kardinál je najvyšším duchovným v dejinách katolíckej cirkvi, ktorý bol odsúdený za zneužívanie detí. Dlho bol tiež dôverníkom pápeža Františka.

Pell sedí od marca vo väzení v Melbourne. V marci dostal šesť rokov väzenia za zneužitie dvoch chlapcov zo zboru. Prvý pokus o odvolanie z augusta bol zamietnutý. Podľa tohto rozhodnutia mal byť Pell prepustený z väzenia najskôr v októbri 2022.

Pell bol blízky spolupracovník páopeža Františka. Zdroj: TASR / AP

Pell môže byť opäť slobodný muž

Po rozhodnutí odvolacieho súdu sa Pellovi právnici odvolali na najvyšší súd. Ten rozhodol, že prípad bude prerokovaný. Keby najvyšší súd zbavil Pella obvinení, stal by sa opäť slobodným človekom.

Vatikán Pellovi zakázal vykonávať kňažský úrad a mať kontakt s maloletými. Už ani nepatrí medzi najbližších poradcov pápeža, jeho mandát šéfa financií zanikol. Po marcovom rozsudku Vatikán oznámil, že chce počkať, kým vyvodí ďalšie dôsledky. Pell by tak mohol prísť aj o hodnosť kardinála.

Vartikán

Zdroj: pixabay

Veľa otvorených otázok

Kardinál sám obvinenia svojej osoby stále odmieta. Jeho právnici argumentujú, že dvaja z troch sudcov odvolacieho súdu, ktorí rozsudok v auguste potvrdili, urobili chybu. Na základe niekoľkých svedectiev tiež spochybnili, že by mal Pell vôbec príležitosť chlapcov zneužiť. Preto žiadajú oslobodenie pre svojho mandanta. Prokuratúra však poprela, že by došlo k nejakým chybám. A preto nie je dôvod na odvolanie.

Prípad zneužívania chlapcov sa datuje do rokov 1996/97, keď sa Pell stal arcibiskupom v druhom najväčšom austrálskom meste Melbourne. Po jednej bohoslužbe mal zneužiť dvoch vtedy 13-ročných chlapcov zo zboru.

Mohlo by vás zaujímať:

Viac o téme: arcibiskup, Austrália, Canberra, George Pell, kardinál, Melbourne, Najvyšší súd, odvolanie, pápež František, sexuálne zneužívanie, súd, Vatikán, väzenie, zneuźívanie detí

Súvisiace články