Spoločnosť Zahraničné

Kardinála Pella, usvedčeného zo sexuálnych deliktov, vzali do väzby

Kardinála Pella vzali do väzby. (TASR/AP)

CANBERRA – Austrálskeho kardinála Georgea Pella, ktorého uznali za vinného z pohlavného zneužitia a obťažovania dvoch neplnoletých chlapcov, vzali v stredu po predbežnom vypočutí do väzby.

V súčasnosti 77-ročný kardinál sa uvedených priestupkov dopustil v 90. rokoch na chlapcoch, ktorí spievali v zbore v Katedrále sv. Patrika v Melbourne. Chlapci mali vtedy 12 a 13 rokov. Výšku trestu oznámia 13. marca, dovtedy ostane Pell vo väzbe. Hrozí mu trest až 50 rokov vo väzení, informovala agentúra AFP.

Kardinál obvinenia zo zneužívania vytrvalo odmietal a voči usvedčujúcemu verdiktu sa odvolal.

Pell, bývalý arcibiskup Sydney a Melbourne, je najvyššie postaveným predstaviteľom Vatikánu odsúdeným za sexuálne delikty. Svojho času bol jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho “minister financií” a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne.

Hovorca Vatikánu Alessandro Gisotti v utorok podľa agentúry Reuters oznámil, že odsúdenie Pella je pre mnohých “bolestivé”, ale kardinál trval na svojej nevine a má právo “brániť sa až do poslednej úrovne” súdneho procesu. Hovorca dodal, že Pellovo päťročné funkčné obdobie na poste šéfa Ekonomického sekretariátu, ktorý zodpovedá za vatikánske financie, uplynulo 24. februára a funkciu už nezastáva.