Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Karel Gott aj po smrti láme rekordy. Predajcovia hlásia obrovský záujem o jeho albumy

Zdroj: TASR / Branislav Račko

BRATISLAVA – Karel Gott aj po smrti stále žije. Ľudia sa opäť vrátili do čias, kedy si kupovali CD, či platne. Maestro spôsobil ošiaľ nielen v Čechách, ale aj na Slovensku. Fanúšikovia rapídnym tempom vykupujú všetky jeho albumy. Obchodníci zaznamenali záujem aj o knihy. Tie sú ale vo väčšine prípadov už nedostupné.

 

Zlatý slávik spôsobil ošiaľ obrovských rozmerov. Po jeho smrti ľudia začali nakupovať albumy vo veľkom. Zvýšený záujem registruje niekoľko predajcov. Albumy či knihy sa rýchlo vypredávajú. Zákazníci ale nemusia zúfať. Majú sa totiž na čo tešiť. ,,Primárne sme zaznamenali obrovský záujem o CD nosiče, ale, samozrejme, zvýšený záujem zo strany zákazníkov je aj o knihy. Tie sú však vo väčšine prípadov nedostupné. Vybrané vydavateľstvá pripravujú dotlače. Samozrejme, očakávame aj pamäte, ktoré Maestro Gott písal, ale aktuálne nie je známe, či a kedy budú vydané,‘‘ uviedol pre Glob.sk obchodný riaditeľ Panta Rhei Michal Andel. Nárast predaja CD nosičov je podľa neho rádovo v stovkách percent. Zdôrazňuje, že napriek veľkému záujmu, ceny nezvyšujú a riadia sa odporúčanými cenami od vydavateľov.

 

Záujem o Gottove albumy je obrovský. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš

Bez špeciálnych akcií

Väčší záujem o predaj titulov týkajúcich sa Karla Gotta zaznamenalo po jeho smrti aj kníhkupectvo Martinus. V porovnaní s obdobím pred jeho úmrtím, sa ich predaj niekoľkonásobne zvýšil. ,,Najväčší záujem je o CD. Ceny sme neupravovali,‘‘ zdôraznil pre Glob.sk z Martinus.sk Roman Géczy. Dodal, že samotné produkty žiadnym spôsobom nepromovali.

 

Fanúšikovia doslova vykupujú Gottove albumy. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš

Záujem o obrazy či mince

Nárast vo vyhľadávaní produktov s Karlom Gottom o tisíce percent zaznamenali takisto na heureka.cz. Podľa komunikačnej manažérky Heureky Adély Berkovej bolo najvyššie percento tesne po jeho úmrtí, až okolo 9500 %. ,,Na slovenskej Heureke to bolo podobné, ale v menšom meradle, nárazovo záujem vzrástol o 7 000 %, potom začal klesať, a teraz sa drží zhruba na úrovni o 3 000 % viac ako vlani v rovnakom období. Tieto čísla dosahujú obrovskú výšku, no je to spôsobené aj tým, že minulý mesiac neboli produkty s Karlom Gottom vyhľadávané, vyhľadávali ich desiatky ľudí,‘‘ uviedla pre Glob.sk Berková. Ľudia majú najviac záujem o CD kolekcie s najväčšími hitmi a knihu pri príležitosti jeho 80. narodenín s názvom Karel Gott zústal svúj. ,,Záujem je ale aj o jeho obrazy, strieborné medaile a mince, alebo iné knihy, obliečky, alebo tričká,‘‘ vysvetlila z Heureky Berková.

 

Záujem je nielen o CD nosiče, ale aj o knihy, či obrazy. Zdroj: SITA / Marián Peiger

Najpredávanejšia kompilácia

Záujem o Gottove diela je najmä v Českej republike. ,,V sortimente máme necelú dvadsiatku CD Karla Gotta. Záujem rastie o všetky z nich. V Česku je v súčasnej dobe najpredávanejšou kompilácia osemdesiatky najúspešnejších piesní s názvom „Karel Gott : 80/80 Největší hity 1964-2019“, ktorá vznikla pri príležitosti tohtoročného spevákovho júlového okrúhleho výročia,‘‘ povedala pre Glob.sk hovorkyňa mall.cz Pavla Hobíková. Ako dodala, ,,v lete sme predali jednotky kusov a v októbri si ho ľudia objednali niekoľko stoviek. Ide o nárast o viac ako 3200 %‘‘. Ceny zostali rovnaké. Vysvetlila, že na Slovensku je sortiment Karla Gotta výrazne užší a preto aj predaj rastie nepatrne.

 

V Česku je najpredávanejšou kompilácia osemdesiatky najúspešnejších piesní s názvom „Karel Gott : 80/80 Největší hity 1964-2019“. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš

Zlatý slávik

Karel Gott pôsobil na scéne viac ako 50 rokov. Je držiteľom 40 slávikov, vlastnil okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné platne, 7 diamantových platní. Počas svojej kariéry predal viac ako 135 mil. nosičov, vydal okolo 400 platní. Nahral viac ako 2600 piesní, z toho okolo 300 duetov. Spieval ďalej, napriek tomu, že v roku 1990 ohlásil koniec svojej speváckej kariéry. Medzi jeho najznámejšie pesničky sa radí Lady Carneval, Zůstanu svůj, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?, Čau lásko, Zvonky štěstí, či Když muž se ženou snídá.

Karel Gott bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel 1.10. v kruhu svojich najbližších. Verejnosť sa s maestrom rozlúčila v piatok 11. októbra v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Pohreb pre pozvaných hostí sa konal o deň neskôr v Katedrále sv. Víta na Pražskom hrade.

 

Galéria
Verejnosť sa lúčila s Gottom. Prišli desaťtisíce ľudí. Zdroj: SITA / AP
S Gottom sa prišli rozlúčiť desaťtisíce ľudí. Zdroj: TASR / Branislav Račko
Pohreb mu zorganizovala manželka Ivana spolu s Úradom vlády. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák
Verejnosť sa lúčila so zosnulým Karlom Gottom. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next