Spoločnosť Zahraničné Top

VIDEO Karlovi Gottovi prišli dať posledné zbohom desaťtisíce ľudí. Niektorí pri Žofíne nocovali

Zdroj: TASR / Oliver Ondrᚹ

BRATISLAVA – Minulý týždeň odišla legenda, na ktorú len tak nikto nezabudne. Už od skorého rána sa schádzali ľudia pri Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Tam sa totiž konala rozlúčka s božským Karlom Gottom. Posledné zbohom mu postupne prichádzali vzdať nielen českí rodáci, ale aj jeho fanúšikovia zo Slovenska, či z Nemecka. Praha sa na túto príležitosť mimoriadne pripravila. Očakával sa totiž niekoľkokilometrový rad. 

 

Verejná rozlúčka sa pre verejnosť začala o ôsmej hodine ráno v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Skončiť mala o 22:00. Usporiadatelia piatkovej rozlúčky pre verejnosť uzavreli o 20:00 rad čakajúcich fanúšikov pred palácom. Ako uviedol portál blesk.cz, jeden z organizátorov potvrdil, že k truhle budú púšťať ľudí až do polnoci. Ale len tých, ktorí stáli v rade.

Polícia počas celého dňa dohliadala na pokojný priebeh. Záujem o rozlúčku s Gottom bol obrovský. Prišli desaťtisíce ľudí. Do Prahy sa schádzali jeho fanúšikovia zo všetkých kútov Českej republiky i zo zahraničia. Rad sa tiahol až za Most légií, postupoval však plynule.

Truhla bola vystavená so štátnymi poctami vo Veľkej sále, za účasti čestnej stráže Armády Českej republiky. Fanúšikovia maestra prichádzali s kvetmi, ktoré mu pokladali k truhle. Do kondolenčných kníh zapisovali rôzne spomienky na Zlatého slávika Gotta. Podľa reportéra denníka MF DNES sa ľudia pri truhle zdržali približne desať sekúnd. Odhad organizátorov hovoril približne o 1800 ľuďoch za hodinu.

Známe osobnosti

S maestrom sa prišli rozlúčiť aj známe osobnosti. Nechýbali Martin Dejdar, Linda Finková, Janek Ledecký, Dominika Myslivcová, či Yvetta Simonová.

 

Ľudia čakajú v dlhom rade na moste počas verejnej rozlúčky. Zdroj TASR /AP

Srdce od Ivany

Podľa informácií Úradu vlády Českej republiky iba za prvú hodinu prešlo smútočnou sálou v paláci cez dve tisíc trúchliacich, informuje portál blesk.cz. Pri truhle bolo položené veľké srdce z ruží, ktoré pre maestra nechala vytvoriť jeho manželka Ivana. Na stužke bolo napísané: „Miluji tě navždy, tvá Ivana.“ Veniec poslal tiež český premiér Andrej Babiš, či Gottova údajne platonická láska nemecká moderátorka Carmen Nebelová.

Ľudia, ktorí sa z časových dôvodov nedostali na rozlúčku na Žofín, mohli ísť na ďalšie pietne miesto, ktoré bolo v Kinského záhrade. Popoludní tam previezli aj všetky kvetiny. Poputujú tam aj kytice z katedrály, kde sa bude v sobotu konať omša.

 

Srdce od manželky Ivany. Zdroj: SITA / AP

Problémy počas rozlúčky

Polícia počas rozlúčky riešila niekoľko incidentov. O prvý z nich sa postaral opitý mladík, ktorého polícia vyviedla zo Slovanského ostrova. Priamo pred vchodom do Paláca Žofín totiž robil grimasy do kamier.

Dokonca portál blesk.cz informoval, že jednej dáme sa urobilo zle, a z paláca ju museli záchranári previezť na vozíku do sanitky.

Český minister dopravy Vladimír Kremlík si tiež zrejme vyrobil problém. Ako píše idnes.cz v sobotu sa nezúčastní na pohrebe a tak sa prišiel rozlúčiť s Gottom dnes. Avšak nechcelo sa mu čakať v rade a tak využil svoje privilégiá a služobné auto, aby sa dostal dopredu. Jeho konanie sa premiérovi Babišovi nepáčilo. ,,Pán minister má byť v práci a rozlúčiť sa mohol večer do 22 hodín. Naviac, pokiaľ viem, má pozvanie na sobotu. Takže pokiaľ je to tak, ako píšete, tak je to neprijateľné a ministrovi to vysvetlím, že takto sa chovať nemôže,” povedal pre idnes.cz Babiš. Kremlík ale nebol jediný, komu sa v rade nechcelo čakať. Predbehli sa aj herečka Dana Batulková a Jan Onder.

 

Kremlík využil svoje privilégiá. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Drzí hostia

Ako ďalej informoval portál dnes.cz niektorí ľudia boli počas rozlúčky natoľko drzí, že si fotili truhlu, dokonca niekto si robil aj selfie. Napriek tomu, že pred vchodom bola vyvesená tabuľa, so zákazom robiť si fotografie, či nakrúcať videá. Na sociálnych sieťach sa okamžite strhla lavína kritiky. Fanúšikovia Karla Gotta takéto správanie niektorých ľudí odsúdili.

 

Ľudia sa zapisujú do kondolenčných kníh. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák

Postávali už od včera

Je až neuveriteľné, ako Karel Gott zasiahol srdcia mnohých ľudí. Niektorí jeho fanúšikovia sa dokonca začali schádzať pri Paláci Žofín už štvrtok večer. Informoval o tom portál novinky.cz. Mnohí z nich vysvetlili svoj skorý príchod tým, že sa báli, že dnes ráno bude veľký nával ľudí. A mali pravdu. Už hodinu pred otvorením sály sa nábrežím tiahol neuveriteľne dlhý rad.

Rozlúčiť s Karlom Gottom sa prišli fanúšikovia nielen zo Slovenska, ale aj tí z Nemecka. Dopravcovia rátali s náporom ľudí. Už včera boli napríklad vypredané vlakové lístky práve zo Slovenska, či Nemecka. Ako uvádza portál novinky.cz, dopravcovia preto posilnili vlakové, či autobusové spoje.

 

Verejnosť sa lúči so zosnulým Karlom Gottom. Zdroj: TASR/AP

Ľudia stále zapaľujú sviečky

Súčasťou poslednej rozlúčky

Zajtra, teda v sobotu, sa bude konať Gottov pohreb v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Ten je už ale určený iba pre pozvaných hostí. V tento deň bude vyhlásený štátny smútok. Zároveň bude štátna vlajka na úradných a verejných budovách vyvesená na pol žrde.

Priebeh omše bude môcť verejnosť sledovať na nádvorí Pražského hradu, či na Hradčanskom námestí prostredníctvom veľkoplošných obrazoviek. Na Slovensku budete môcť sledovať priamy prenos prostredníctvom RTVS.

 

Pohreb sa bude konať v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Zdroj: TASR / AP

Ďalšie prianie maestra

Karel Gott veľakrát počas svojho života rozprával o tom, akoby si predstavoval svoj pohreb a koho by tam chcel mať. Jeho rodina mu chce splniť všetky jeho želania. Aké bolo posledné prianie Gotta, si môžete prečítať TU.

Božský Kája si dokonca vybral aj pieseň, ktorá by mala zaznieť na jeho pohrebe. Ako uviedol portál blesk.cz, ide o skladbu Muzika od jeho talianskeho kolegu – Toto Cutugna. Gott si jeho skladbu vypožičal a onedlho sa stala hitom aj v Čechách. ,,Tak som si ho zamiloval, že som sa svojim najbližším zveril, že túto pieseň by som chcel zahrať na pohrebe. Teda ak budem vôbec nejaký mať,‘‘ povedal Gott. Cutugno údajne len krútil hlavou.

Karel Gott ale zrejme myslel svoje slová vážne. Pretože v deň svojich 70.narodenín pre portál blesk.cz zažartoval: ,,Pár ľudí to vie a som zvedaví, či mi vyhovie. A že sa to dozviem!‘‘

 

Galéria
Ľudia počas verejnej rolúčky stáli v rade niekoľko hodín. Zdroj: TASR / AP
Fanúšikovia počas verejnej rozlúčky neustále prinášali kvety. Zdroj: TASR / AP
Ľudia sa prichádzajú rozlúčiť s Karlom Gottom. Zdroj: SITA / AP
Kvety stále pribúdali. Zdroj: TASR / AP
Verejnosť sa lúči so zosnulým českým a československým spevákom Karlom Gottom v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Zdroj: TASR / AP
Gotta naposledy trápila akútna leukémia. Zdroj: SITA / AP
Gottov obrovský talent si cenili aj v zahraničí. Zdroj: SITA / Marián Peiger
Ivana Gottová musela riešiť príživníkov. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák
Zlatého slávika získal dokopy presne 42-krát. Zdroj: TASR / Bohdan Kopčák
navigate_before
navigate_next