Dobre vedieť Regióny Trenčín

Kaštieľ v Šimonovanoch po rekonštrukcii slúži na kultúru aj oddych

Zrekonštruovaný kaštieľ už opäť slúži verejnosti. ZDROJ: wikipedia

PARTIZÁNSKE – Goticko-renesančný kaštieľ v Šimonovanoch, niekdajšej samostatnej obci a dnes časti Partizánskeho, patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku. Vodný hrad prešiel dvoma rekonštrukciami, tú druhú v roku 2015 zrealizovala samospráva i za pomoci fondov Európskej únie. Stavba dnes slúži na kultúrne a spoločenské podujatia, ale i ako miesto oddychu.

“Kaštieľ prešiel dvoma rekonštrukciami, prvá bola v rokoch 1994 až 1998. Bolo tu preinvestované približne tri milióny slovenských korún. Kľúčová investícia prišla podstatne neskôr, a to bolo v roku 2015,” spomenul primátor Jozef Božik.

Stavbu bolo podľa neho potrebné kompletne zrekonštruovať, zabezpečiť, aby bola dostatočne zbavená vlhkosti, mala kvalitnú rekuperáciu vzduchu, boli tam tepelné čerpadlá, aby bola ekologická a dostatočne vyhrievaná. Pred rekonštrukciou sa tam totiž nachádzali gamatky. Budova bola vlhká a znehodnocovala sa.

Rekonštrukciu samospráva financovala z vtedajšieho regionálneho operačného programu v rámci výzvy, ktorej cieľom bolo posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov. “Mesto predložilo projekt v objeme viac ako 650 000 eur, finančné prostriedky sme získali a zrekonštruovali sme strechu, obvodové plášte, jednak sme zabezpečili odvhlčenie celej budovy a čo je veľmi dôležité, nové kvalitné vykurovanie,” priblížil ďalej Božik. Mesto tam zároveň podľa neho zrealizovalo veľké sadové úpravy a namodelovalo suchý meander rieky Nitra, ktorá kedysi týmto územím tiekla, kým nebola regulovaná. Keďže tento kaštieľ začali budovať ako hradbu, meander rieky Nitra tak bol prirodzeným obranným valom v prípade útoku.

“Občania, ktorí prichádzajú do Vodného hradu, sa majú možnosť dozvedieť o histórii Šimonovian, začiatkoch budovania, keďže mestská časť má viac ako 760 rokov. Dozvedia sa viac o tom, ako sa budoval Vodný hrad, ale i najstarší stojaci kostol na území mesta,” ozrejmil primátor. Časť listín, ktorá sa po bývalých majiteľoch zachovala, je súčasťou expozície Slovenského národného múzea.

Kaštieľ i jeho okolie využíva mesto Partizánske na viaceré kultúrne i spoločenské podujatia. “V prípade záujmu tam realizujeme sobáše, organizujeme tu i pekné koncerty, divadelné predstavenie. Práve tu sa odohráva augustová divadelná noc. Rovnako tu prijímam seniorov, ktorí sa dožívajú jubileí,” konkretizoval Božik. Radnica v areáli vybudovala i detské ihrisko.

História Vodného hradu siaha až do 12. storočia a pôvodne to bola obranná stavba, okolo ktorej obtekalo jedno rameno rieky Nitry. Neskôr v 15. storočí bol kaštieľ prestavaný v duchu gotiky, ďalšia jeho prestavba sa uskutočnila v 17. storočí a posledná významná v 19. storočí. Išlo o historizujúcu romantizujúcu prestavbu, ktorá sa snažila najviac priblížiť goticko-renesančnému štýlu.

Šimonovany sú súčasťou Partizánskeho približne od vzniku mesta, história pôvodne samostatnej obce siaha do 13. storočia. “Partizánske je najmladším mestom prvej Československej republiky a na svojom území má najstarší stojaci kaštieľ horného Uhorska,” dodal primátor.