Politika Domáce Top

Kauza colných podvodov Smeru neuškodila. Jeho preferencie prekvapivo rastú

Prieskum agentúry Focus

BRATISLAVA- Ak by sa voľby konali dnes, vyhral by  Smer-SD. Napriek tomu, že vládna strana čelila v posledných týždňoch napríklad kauze colných podvodov, preferencie sociálnym demokratom rastú. Kauza pritom zasiahla podpredsedu strany Petra Kažimíra. Oproti minulo mesačnému prieskumu verejnej mienky stúpla strana Roberta Fica o takmer 2 percentá. Prieskum za september zverejnila Agentúra FOCUS.  

Sulíkovci sú stále na druhom mieste a zaznamenali tiež rast o niečo vyše percento – aktuálne majú 13,5 percent. Rastú aj Matovičovci, tí sú tak treťou najsilnejšou parlamentnou stranou s preferenciami 10,3 percenta. Ľudová strana Naše Slovensko si udržiava svojich stabilných 10 percent. Rovnako sa nedeje nič s preferenciami SNS, ktoré ostáva na 9,2 percentách. Prieskum však nestihol zachytiť najnovší problém predsedu Andreja Danka s jeho rigoróznou prácou.

September nevydáva dobrý signál pre Sme rodina Borisa Kollára a KDH Alojza Hlinu. Obidve strany utrpeli percentuálne straty, Most-Híd bez ohľadu na prezidentskú kampaň predsedu Bélu Bugára klesá na hranicu zvoliteľnosti. Agentúra mu namerala iba 5,1 percento.

Progresívne Slovensko kontinuálne rastie. Spolu Miroslava Beblavého sa stále drží okolo troch percent.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 18.9. –25.9.2018 prieskum verejnej mienky formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1015 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Navyše vďaka prieskumu vieme, že 14,7% respondentov by nešlo voliť a 13,2% odpovedalo „neviem“. Ostatných 72,1% rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne:

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR: SMER-SD (40), SaS (24), OĽANO-NOVA (18), Kotleba – Ľudová
strana Naše Slovensko (18), SNS (16), Sme rodina – Boris Kollár (15), KDH (10), MOST-HÍD (9).