Regióny Prešov Vranov nad Topľou Top

Kauza dotácií má dohru. Mimovládka ukázala prstom na Matoviča, teraz sa ospravedlňuje

Premiér Igor Matovič. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Transparency International Slovensko (TIS) včera spôsobilo menšiu senzáciu. Zverejnilo totiž informácie o tom, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) poskytol z rezervy predsedu vlády financie obecnej firme v Nižnom Hrabovci, kde je starostkou Marcela Pčolinská, matka bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a poslanca za Sme rodina Petra Pčolinského. Ako sa však neskôr ukázalo, obec od vlády síce peniaze naozaj dostala, ale odklepol jej ich ešte Peter Pellegrini. Mimovládka sa tak dnes ospravedlňovala.

 

Transparency na sociálnej sieti tiež zmazala status s nepresnými informáciami. Namiesto neho pribudol k danej téme nový – tentoraz začínajúci slovami oprava a ospravedlnenie. „Včera sme zverejnili informáciu, že premiér Igor Matovič poslal 15-tisíc eur zo svojej rezervy obci Nižný Hrabovec, ktorej starostuje Marcela Pčolinská, matka jednak bývalého šéfa SIS ako aj poslanca parlamentu,“ uviedli. Rezervu premiéra sledujú podľa vlastných slov už roky za rôznych vlád a pravidelne na stranícky klientelizmus či konflikty záujmov upozorňujeme bez ohľadu na to, kto je práve pri moci.

Formálne bola podľa nich informácia pravdivá, keďže zmluvu obci podpísal koncom novembra šéf úradu súčasnej vlády Július Jakab, ale kontext je chybný. „Ospravedlňujeme sa preto všetkým, ktorých sme zaviedli do omylu a obzvlášť ľuďom v statuse menovaným (status sme už stiahli). Na okolnosti zmluvy sme sa v dobrej viere pýtali Jakaba pred týždňom, dali mu dostatok času, no odpoveď sme napriek dohode nedostali ani po 6 dňoch. Aj tak sme však mali byť trpezlivejšími, resp. overovať kontext inde. Sľubujeme, v budúcnosti to tak spravíme,“ uviedli.

 

Zdroj: Úrad vlády SR

 

Zdôraznili však aj druhú stránku veci a to, že v každom prípade by ale nemal zaniknúť hlavný problém – používanie rezervy premiéra bez pravidiel. „Na rozdiel od iných dotačných schém je prideľovanie peňazí z tejto rezervy doteraz nekontrolovateľné, nemá jasné kritériá, uzávierku či klasickú formu súťaže, a tým pádom je ľahko politicky zneužiteľné,“ upozorňujú. Podľa nich neexistuje dobrá odpoveď, prečo sa Pellegrini rozhodol poslať peniaze Nižnému Hrabovcu a nie nejakej inej obci, so sociálnym podnikom či bez neho. Pokiaľ sa toto nezmení (alebo sa rezerva nezruší), otázky okolo míňania rezervy budú stále na stole.

Potom, ako včera TIS zverejnila status s chybnou informáciou, úrad vlády v reakcii vysvetlil, že finančné prostriedky takto rozdelil ešte predchádzajúci premiér Peter Pellegrini. “Tieto záväzky z predošlej vlády musí Úrad vlády SR uvoľniť, pretože mal na to predošlý premiér mandát. Súčasný premiér Igor Matovič nemôže už do rezerv udelených predošlým premiérom vstupovať, sú spracovávané a podpisované v gescii vedúceho Úradu vlády, ktorý je povinný ich podpísať,” uviedli.

Zverejnili tiež dokument datovaný 26. augusta 2019 podpísaný Matúšom Šutajom-Eštokom, ktorý bol vedúcim Úradu vlády SR počas premiérovania Petra Pellegriniho. 10-tisíc eur malo podľa dokumentu slúžiť na nákup náradia a zariadenia do obecného sociálneho podniku.

Matovič podľa ich slov uvoľnil prostriedky zatiaľ len pre obce zasiahnuté povodňami.