Domáce Politika Top

Kauza Galanta: Richter sa bráni, znepokojená opozícia

BRATISLAVA – Generálna prokuratúra (GP) dala príkaz Okresnej prokuratúre v Trnave vykonať previerku v resocializačnom centre Čistý deň v Galante na základe medializovaných informácií o údajom sexuálnom zneužívaní neplnoletého 14-ročného dievčaťa.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár tiež nariadil Krajskej prokuratúre v Trnave a v Trenčíne preveriť zákonnosť postupov a nariadení v dvoch trestných veciach (podozrenie zo znásilnenia a sexuálneho zneužívania), v ktorých bolo trestné stíhanie zastavené.

Previerka stavu zákonnosti zariadenia

Nariadil tiež správovú povinnosť v trestnej veci, v ktorej trestné konanie stále prebieha (podozrenie z trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby), a to až do právoplatného skončenia trestného konania. Novinárom to včera povedal námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky.

Previerku stavu zákonnosti v resocializačnom centre vykoná prokuratúra po skončení kontroly zo strany Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a po návrate klientov a zamestnancov centra z výletu v Chorvátsku. Prokurátori totiž podľa Šufliarskeho chcú hovoriť najmä s maloletými osobami, a to bez prítomnosti ďalších osôb.

Prokuratúra má obmedzené možnosti

„GP na základe týchto analýz posúdi úplnosť a zákonnosť vykonaného dokazovania, správnosť a zákonnosť rozhodnutí a prijme následné zákonné opatrenia,” povedal Šufliarsky. Pripomenul, že prokuratúra môže skúmať len to, či sú všetky činnosti a postupy centra v súlade so zákonom, a z toho vyvodiť právne dôsledky.

Odobrať akreditáciu centru môže len ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. GP podľa Šufliarskeho preverí aj ďalšie medializované informácie súvisiace s touto kauzou vrátane vyhrážok voči redaktorke TV Markíza Kristíne Kövesovej či trestného oznámenia zo strany maloletej obeti domáceho násilia voči jej rodičom.

Peter Tománek (vľavo)  Ľubomír Galko (v strede)
Riaditeľ zariadenia Čistý deň Peter Tománek (vľavo) Ľubomír Galko (v strede)

Pred medializáciou nemali žiadne informácie

Šufliarsky tiež poznamenal, že GP o kauze pred jej medializáciou nemala žiadne informácie.

„My sme tieto informácie získali z virtuálneho priestoru od osôb, ktoré majú ústavné postavenie. Myslím si, že osoby, ktoré sú ústavnými činiteľmi, by mali mať minimálne právne vedomie, aby vedeli, že ak disponujú závažnými informáciami, ktoré môžu mať trestno-právne konzekvencie, mali by tieto skutočnosti oznámiť nielen médiám, ale aj orgánom činným v trestnom konaní,” vyhlásil.

Prípadom sa zaoberá aj polícia

Na základe medializovaných informácií sa prípadom intenzívne zaoberá aj polícia, potvrdila trnavská policajná hovorkyňa Mária Linkešová. Trestné oznámenia, ktoré boli v minulosti nahlásené (29.05.2015 a 26.08.2015), boli zo strany polície riadne zadokumentované a vyšetrované zákonným spôsobom.

V oboch prípadoch bolo trestné stíhanie zastavené (26.11.2015 a 17.05.2016), lebo skutky, ako ich uvádzali oznamovateľky, nie sú trestným činom, vysvetlila hovorkyňa. V rámci vyšetrovania bolo vykonané okrem iných dôkazov aj znalecké dokazovanie zo psychologického vyšetrenia. Ich závery umožňovali v kontexte s inými dôkazmi konštatovať, že oznámený skutok nie je trestným činom.

Obidve rozhodnutia vyšetrovateľov boli preskúmané dozorovými prokurátormi a boli vyhodnotené ako zákonné a dôvodné, dodala.

Richter odmieta politizáciu kauzy

Minister práce Ján Richter odmieta politizáciu kauzy údajného zneužitia dievčaťa v resocializačnom zariadení v Galante. Ako povedal na zasadnutí parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, ide v tomto prípade stále len o podnet. „Nebolo možné v priebehu víkendu robiť viac, ako sme robili,” vyhlásil.

Keď ministerstvo dostalo podnet od matky, obrátili sa na súd, a ten rozhodol, že dievča premiestnia do iného zariadenia a nevycestuje na pobyt v Chorvátsku ako ostatní chovanci zariadenia. Richter kritizoval, že záležitosť, ktorá má v prvom rade trestnoprávny charakter, sa stala predmetom politických tlačoviek. „Je maximálny záujem vec prešetriť,” povedal.

Riaditeľ zariadenia Čistý deň Peter Tománek
Riaditeľ zariadenia Čistý deň Peter Tománek

Opozícia hovorí o systémových zlyhaniach

Opoziční poslanci považujú postup rezortu za nedostatočný a hovoria o systémových zlyhaniach. Podľa poslankyne NR SR Natálie Blahovej (SaS) bolo v priebehu víkendu medializovaných viac prípadov zneužívania spojených s daným resocializačným zariadením.

„Sedeli pred nami zástupcovia štátnej moci, ktorí zodpovedajú, ako sa nakladá s právami detí. K ochrane detí sme nepočuli nič,” vyhlásila pre médiá po skončení rokovania výboru. Skutok bol podľa nej na základe výsledkov vyšetrovania potvrdený, akurát páchateľ nebol potrestaný.

Ministerstvo má podľa nej kompetenciu v tejto súvislosti okamžite odobrať zariadeniu Čistý deň akreditáciu. „Ide o dievčatá, ktoré boli v chránenom prostredí a ony aj ich rodičia čakali, že budú ochránené,” povedala.

Znepokojený Galko

Podľa poslanca Ľubomíra Galka (SaS) neexistuje v súčasnosti istota, či sa neubližuje deťom, ktoré sú momentálne na pobyte v Chorvátsku. V prípade podľa neho mala okamžite konať polícia a kontaktovať chorvátskych kolegov, aby zistili, či im napríklad nebol podávaný alkohol.

Zároveň informoval, že zozbieral podpisy na mimoriadne zasadnutie brannobezpečnostného výboru, kde chcú predvolať ministra vnútra alebo policajného prezidenta, aby vysvetlili, aké kroky v prípade podnikli.

Odštartoval to blog Natálie Blahovej

Poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová prípad údajného znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievča zverejnila v piatok 9. septembra večer na základe listinných dôkazov – trestných oznámení, lekárskych nálezov a písomných výpovedí ďalších svedkov na svojom blogu v príspevku nazvanom „Requiem pre znásilnené dievčatá“. V tomto centre boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky.