Zahraničné

Kauza kradnutia novorodencov sa vyostruje. Odsúdeného gynekológa súd v zápätí oslobodil

Zdroj: TASR / AP

MADRID – Španielsky súd oslobodil bývalého lekára Eduarda Velu obvineného z krádeže a predaja novonarodených detí počas diktatúry generála Francisca Franca, informovala agentúra Reuters.

Súd v Madride v pondelok síce 85-ročného gynekológa uznal za vinného z trestných činov únosu dieťaťa, falšovania pôrodu i falšovania oficiálnych dokumentov, spod týchto obvinení ho však oslobodil, pretože uplynula premlčacia doba, ktorá sa na tento trestný čin vzťahuje.

Na najzávažnejší trestný čin únosu, podaný na Velu v apríli 2012, sa vzťahovala desaťročná premlčacia doba.

Eduardo Vela bol prvou osobou, ktorá predstúpila pred súd v kauze ilegálnych adopcií, ku ktorým došlo počas diktatúry generála Franca. Žalobu na neho podala Ines Madrigalová, ktorá bola ako novorodenec v júni 1969 oddelená od svojej biologickej matky a na základe sfalšovania rodného listu zverená adoptívnym rodičom.

Takýchto prípadov sú v Španielsku tisíce, uvádzajú združenia, ktoré sa od roku 2010 venujú objasňovaniu tohto obchodovania s deťmi. S touto praxou sa začalo počas občianskej vojny (1936-39), pokračovala počas Francovej diktatúry a pretrvala aj po obnovení demokracie, pričom vplyvná katolícka cirkev sa na nej zúčastňovala tiež.

Deti boli po narodení odobraté svojim rodičom, vyhlásené za mŕtvo narodené, pričom však bez toho, aby bol o tom poskytnutý nejaký dôkaz, a následne zverené na adopciu neplodným manželským párom. Prednosť mali ľudia naklonení frankistickému režimu.