Zahraničné

Kauza nezvestného novinára sa vyostruje . Saudská Arábia hrozí odvetou

Zdroj: TASR / AP

RIJÁD/WASHINGTON – Saudská Arábia pohrozila v nedeľu odvetnými opatreniami proti akýmkoľvek sankciám voči krajine v súvislosti s nezvestným novinárom Džamálom Chášukdžím, informuje agentúra AP.

Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa si táto na ropu bohatá krajina zaslúži “prísny trest” v prípade, že je zodpovedná za zmiznutie a predpokladanú vraždu prispievateľa amerických novín The Washington Post Chášukdžího.

Varovanie Saudskej Arábie prišlo v čase stupňujúcich sa medzinárodných obáv v súvislosti s nezvestnosťou Chášukdžího. Ten zmizol ešte 2. októbra po tom, ako vstúpil do budovy saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule, aby si tam vyzdvihol potrebné dokumenty pre sobáš s jeho tureckou snúbenicou.

Americkí poslanci pohrozili prísnymi trestnými opatreniami voči Saudskoarabom, pričom Nemecko, Francúzsko a Británia spoločne vyzvali na “vierohodné vyšetrovanie” prípadu nezvestného novinára. Saudská Arábia akýkoľvek podiel na zmiznutí Chášukdžího odmieta.

Chášukdží rozsiahlo písal o Saudskej Arábii pre Washington Post, pripomína AP. Kritizoval pritom vojnu v Jemene, ako aj nedávny diplomatický spor s Kanadou v súvislosti so zatknutím aktivistov za práva žien. Táto politika sa považuje za iniciatívu saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.