Politika Domáce Top

Kauza vojenských hodností sa týka aj Glváča, obviňujú liberáli

BRATISLAVA – Kauza udeľovania vojenských hodností sa podľa poslancov NR SR za SaS Ľubomíra Galka a Milana Laurenčíka netýka iba predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) a súčasného ministra obrany Petra Gajdoša (SNS), ale aj bývalého ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD), ktorý podľa nich protizákonne vojensky povýšil viacerých politikov zo Smeru-SD.

Ako na tlačovej besede povedal Galko, SaS sa nestotožňuje so včerajším vyhlásením Gajdoša, ktorý si za udelením hodnosti kapitán Dankovi stojí. Galko uviedol, že vojaci v zálohe sa povyšujú v súlade s potrebami Ozbrojených síl SR.

Problém aj pri exministrovi obrany

Preto nevidí dôvod na udelenie hodnosti Dankovi. „Neverím tomu, že by sa takýmto spôsobom povyšovalo. Toto je unikát,“ povedal. Problém však vidí aj v prípade bývalého ministra obrany.

„Martin Glváč povýšil Roberta Fica a iných členov vlády, ktorí absolvovali základnú dvojročnú vojenskú službu. Treba hovoriť aj o ňom, ktorý porušil zákon minimálne pri Pavlovi Paškovi (Smer-SD) a Ľubomírovi Jahnátkovi (Smer-SD),“ povedal v súvislosti s tým, že Pašku a Jahnátka údajne povýšil až po tom, čo prekročili vek 55 rokov, čo je hranica, keď sú vojaci vyraďovaní zo zálohy.

Výzva Glváčovi

„Je potrebné, aby prokuratúra skúmala, či Martin Glváč porušil zákon,“ dodal. Galko vyzval Glváča, aby zverejnil mená všetkých, koho povýšil počas svojho pôsobenia vo funkcii ministra obrany. Kým OĽaNO chce novelou zákona odobrať udelené povýšenia politikom, SaS nemieni retroaktívne odoberať hodnosti.

„Na marcovú schôdzu chceme predložiť novelu zákona o brannej povinnosti, aby sme stanovili pravidlá pre vojakov v zálohe a aby sme z povyšovania vylúčili politicky exponované osoby, aby sa takto nerevanšovalo politikom za isté zásluhy,“ uviedol Galko.

„Oslovíme aj ministerstvo obrany aj koaličných a opozičných poslancov, aby sme návrh zákona spoločne vypracovali a predložili, aby sa takáto situácia už nikdy nezopakovala,“ dodal.

Foto: SITA