Domáce Kauzy

Kauza zmenky je vo veľkom finále. Pre pandémiu pri tom nie sú médiá, ani verejnosť

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Dozvedia sa definitívny rozsudok? Reč je o nateraz neprávoplatne odsúdenej a väzobne stíhanej dvojici Marian Kočner a Pavol Rusko v kauze zmenky. Takmer po roku sa napriek predchádzajúcim obštrukciám vytýčil termín, na ktorom by si mali obaja obžalovaní vypočuť definitívu. Problémy však robí zúriaca pandémia. Tá totiž zohrala rozhodujúcu úlohu v tom, či sa pojednávaní môže zúčastniť aj verejnosť, alebo nie. Rozhodnutie senátu bolo jednoznačné. Pojednávanie bude, ale za zatvorenými dverami. 

 

Informácia o vylúčení verejnosti z utorkového a stredajšieho pojednávania v kauze zmenky prišla v pondelok krátko popoludní. Rozhodol tak senát Najvyššieho súdu, ktorý v kauze pojednáva. Tvoria ho Alena Šišková, Pavol Farkaš a Martina Zeleňáková. Odvolávajú sa na zákon z tohto roku, ktorý upravuje fungovanie súdov, exekúcií a podobne počas trvania mimoriadnej situácie v súvislosti s koronakrízou. “Podľa zákona súdy vykonávajú pojednávania, hlavné pojednávania a verejné zasadnutia len v nevyhnutnom rozsahu, pričom ochrana zdravia je dôvodom na vylúčenie verejnosti z pojednávania, hlavného pojednávania a verejného zasadnutia,” píše sa v stanovisku Najvyššieho súdu. Verejnosti však na požiadanie musí súd po skončení poskytnúť nahrávku z pojednávania.

Okrem toho sa senát odvolával aj na fakt, že je pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu nariadený zákaz vychádzania. “Vzhľadom na vyššie uvedené a v záujme ochrany zdravia obyvateľstva pred šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 dospel najvyšší súd k záveru, že je nevyhnutné verejnosť z účasti na verejnom zasadnutí, ktoré sa bude konať 12. – 13. januára 2021 o 9.00 hod. na Najvyššom súde Slovenskej republiky vo veci obžalovaného Mgr. Mariana K. a spol. vylúčiť,” informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ako následne dodala, médiá a verejnosť sa nemôže zhlukovať ani v priestoroch Najvyššieho súdu. Dnu majú možnosť ísť iba protistrany a osoby, ktorých účasť je na pojednávaní nevyhnutná. Vypovedať by mala napríklad znalkyňa Alexandra Saxová, ktorej bude vstup do budovy umožnený. Prokurátor Ján Šanta povedal, že sa na pojednávaní očakáva jej výsluch už v utorok 12. januára. Rovnako by sa mali čítať listinné dôkazy, ktoré predložila obhajoba, aj Šanta. Ten žiada, aby Kočnerovi prepadol majetok. Prokurátor tiež očakáva, že už v stredu by mohol padnúť definitívny rozsudok. “Podstata môjho odvolania je len a len v trestoch. Prioritne v treste prepadnutia majetku vo vzťahu k obžalovanému Marianovi Kočnerovi a sprísnenie trestu o jeden rok,” uviedol pre TASR.

Obhajca poškodenej televízie Daniel Lipšic zdôraznil, že očakáva potvrdenie viny obvinených. “Dôkazov je veľké množstvo. Svedecké výpovede, znalecké posudky, komunikácia v aplikácii Threema. Nie sú žiadne pochybnosti o vine obžalovaných,” poznamenal obhajca. Ako však uviedol, rozsudok aj napriek pandemickej situácii musí byť vyhlásený verejne. Lipšic si nevie predstaviť, že by senát ospravedlnil zákaz účasti verejnosti na vyhlásení rozsudku pandemickou situáciou. “Prístup verejnosti do pojednávacej miestnosti môže byť na základe pandemickej situácie obmedzený, ale ústavná zásada, ktorá nepripúšťa výnimky, je, že rozsudok musí byť vyhlásený verejne,” zdôraznil. Zároveň poznamenal, že vylúčenie verejnosti z verejného zasadnutia považuje v rámci súčasnej situácie pandémie nového koronavírusu za pochopiteľné.

Problémy už počas prvej vlny

Nejde však o prvý prípad, kedy pandémia koronavírusu zamiešala na súde karty. Najvyšší súd bude o kauze zmenky rozhodovať na tretí pokus. Pre zlú epidemiologickú situáciu a zákaz vychádzania musel senát zrušiť prvý vytýčený termín 10.-11. novembra 2020. Následne zverejnili nový dátum – a to 15.-16. decembra. Avšak pre zdravotné problémy obžalovaného Pavla Ruska museli pojednávanie odročiť. Ruska údajne večer pred súdom niekto napadol a polial kyselinou, musel byť ošetrený a v nemocnici nespolupracoval. Následne mu jeho všeobecný lekár Peter Lipták vypísal péenku. Na súd sa nedostavil a súhlas s konaním v jeho neprítomnosti nedal. Obžaloba však jeho verzii o zranení neuverila a vyzvali súd, aby poslal Ruska do väzby. Väzobné stíhanie navrhoval dozorový prokurátor Ján Šanta. Ešte v ten istý deň popoludní Ruska zadržala polícia a súd ho na ďalší deň vzal do väzby. Rusko mal dovtedy na nohe monitorovací náramok pre kauzu údajnej objednávky vraždy jeho exspoločníčky v televízii Markíza Sylvie Klaus-Volzovej, v ktorej je obžalovaný.

 

Rusko prišiel v decembri 2020 na súd, ktorý ho vzal do väzby, s obviazanými očami. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Koronavírus ovplyvnil aj iné pojednávania

Kauza zmenky nie je zďaleka jediná, na ktorú má dopad pandémia. Už počas prvej vlny senát Špecializovaného trestného súdu pod vedením Ruženy Sabovej v kauzu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice rozhodol, že na súd môžu iba vybraní novinári. Patrili medzi nich redaktori a kameramani RTVS ako verejnoprávneho média, TASR a portálu Aktuality.sk, v ktorej zavraždený novinár pracoval. Pre ostatných bol k dispozícii živý prenos, ktorý mohli vybrané média poskytnúť verejnosti.

Rovnaký postup zvolil senát aj pri Miroslavovi Marčekovi, ktorý sa priznal k vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice, čím bol jeho proces vylúčený na samostatné konanie. Rozsudok v tejto veci padol 25. marca. Opäť s obmedzeným prístupom.

Ako príklad slúži tiež pojednávanie s Eleonórou Kabrhelovou, ktorá je spolu s ďalšími obžalovaná z podvodu. “Hlavné pojednávanie vytýčené na 12. januára bolo zrušené z dôvodu pandemickej situácie a z toho vyplývajúcich epidemiologických opatrení,” uviedol v pondelok na otázku TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Súd mal vo veci konať až do štvrtka 14. januára.

Nepriaznivá epidemioligická situáca ovplyvnila aj vôbec prvé pojednávanie v kauze zmenky so Štefanom Ághom, ktoré malo obmedzený počet pre verejnosť. To bolo vytýčené na 20. novembra 2020. V súčasnosti bolo pre protiepidemické opatrenia zrušené pojednávanie naplánované na 19. januára. Súd, ktorý by mal byť 26. januára, zatiaľ zrušený nebol.

 

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Kauza zmenky

V samotnej kauze zmenky mali podľa obžaloby Marian Kočner a Pavol Rusko po vzájomnej dohode s obžalovaným Štefanom Ághom vyhotoviť štyri sfalšované zmenky v hodnote 69 miliónov eur. Tie mali predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.  Práve zmenkami mala byť ukončená kauza Gamatex. Ágha vyčlenil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na samostatné konanie a pojednávanie v jeho veci otvoril  20. novembra minulého roku.

Kočner si vyplatenie zmeniek začal vymáhať v roku 2017 a keďže Rusko ako veriteľ bol nemajetný, žiadal ich vyplatenie od televízie. Markíza ale tvrdila, že zmenky nie sú pravé, neboli ani v účtovníctve. Kočnera v júni 2018 zadržali a skončil vo väzbe.

Pojednávanie prebiehalo na Špecializovanom trestnom súde od júla 2019. Senát ŠTS predsedu Emila Klemaniča odsúdil dvojicu 27. februára 2020 na 19-ročný trest odňatia slobody. Kočner dostal aj peňažný trest 10 000 eur. Obaja požiadali po záverečnom slove o konanie v neprítomnosti, rozsudok si tak osobne nevypočuli. Klemanič v odôvodnení rozsudku uviedol, že prepis komunikácie Kočnera cez aplikáciu Threema a výpoveď bývalého príslušníka SIS Petra Tótha výrazne posilnili obžalobu. Viacerí znalci, ktorí sa zúčastnili pojednávania, povedali, že zmenky určite neboli podpísané v roku 2000, ale najskôr v roku 2013. Rozsudok nie je právoplatný. Definitívny verdikt má povedať práve Najvyšší súd.