Zahraničné Domáce Spoločnosť Spoločnosť Top

Každých 40 sekúnd spácha vo svete samovraždu jeden človek. Takto je na tom v skutočnosti Slovensko

Ročne spácha vo svete samovraždu 800-tisíc ľudí. Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – Vo svete spácha ročne samovraždu 800-tisíc ľudí. Znamená to, že každých 40 sekúnd sa zabije jeden človek. Tieto alarmujúce čísla zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd (11. september). 

 

Samovraždy sú citlivým problémom aj čo sa týka ich mediálneho pokrytia. “Senzačné” správy totiž môžu vyvolať ďalšie vlny samovrážd (tzv. Wertherov efekt). Naopak, informácie o konštruktívnych možnostiach zvládnutia tzv. samovraždenej krízy môžu viesť k zníženiu ich počtu, ukazujú niektoré štúdie.

“Samovraždám sa dá zabrániť. Vyzývame všetky štáty, aby do svojich národných programov v oblasti zdravia a vzdelávania zahrnuli osvedčené stratégie prevencie,“ uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. I keď sa počet krajín, ktoré zaviedli príslušné programy, zvýšil za posledných päť rokov na 38, v mnohých krajinách stále nie sú k dispozícii nejaké zodpovedajúce ponuky pre ohrozených ľudí, kritizovala WHO.

V Európskej únii (EÚ) je pripisované samovraždám jedno percento úmrtí. V roku 2016 evidovali v EÚ spolu 53-tisíc prípadov.

Dôležité je, napríklad, sťažiť prístup ku chemikáliám, ako sú pesticídy, ktoré mnohí ľudia využívajú na spáchanie samovraždy. Je nevyhnutné, pomáhať mladým ľuďom zvládať stres a včas identifikovať ľudí so samovražednými sklonmi a poskytnúť im dlhodobú starostlivosť. Väčšina samovrážd sa odohrá obesením, otravou pesticídmi alebo pomocou strelných zbraní, uviedla WHO.

Vdova po spevákovi z Linking-Park chce pomáhať

“Každá smrť je tragédiou pre rodinu, priateľov a kolegov,” pokračoval generálny riaditeľ WHO. Vo videu, ktoré organizácia zverejnila na Twitteri, hovorí Talinda Benningtonová, vdova po spevákovi z Linking Park Chesterovi Benningtonovi, o svojich skúsenostiach s touto problematikou a o tom, ako chce ochrániť ostatných pred tým, aby zažili niečo také strašné.

Ako je na tom Slovensko?

Glob.sk oslovil Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) s otázkou, ako je na tom Slovensko z hľadiska samovrážd. V zaslanej štatistike sa píše, že počet samovrážd vlani oproti predchádzajúcemu roku stúpol. Dlhodobo si častejšie dobrovoľný odchod zo sveta volia muži. Ukončiť svoj život samovraždou sa rozhodli najčastejšie ľudia vo veku 50 až 59 rokov. 

“Žiaľ, 4 samovraždy spáchali aj deti do 14 rokov. Vyplýva to z najnovších štatistík Národného centra zdravotníckych informácií,” píše sa v správe NCZI.

V roku 2018 na Slovensku ukončilo život samovraždou 533 ľudí, čo je o 27 viac, ako predvlani. O samovraždu sa pokúsilo celkovo 773 ľudí, čo je naopak pokles o 68.  

Prevládajú samovraždy starších mužov

V štatistike sa ďalej píše, že v sledovanom období od roku 2001 do 2018 výrazne prevažovali samovraždy mužov (84,9%). Vlani po prvýkrát klesol ich počet pod 80 % (425 prípadov). Naopak, podiel samovrážd žien vzrástol na 20,3 % s počtom 108 prípadov v roku 2018 a obidva parametre boli najvyššie od roku 2001.

Medzi mužmi bolo vlani najviac samovrážd vo vekovej skupine 50 až 59 rokov (21%), ženy páchali samovraždy najviac vo veku 60 – 69 rokov (21,3 %). 

Deti nezvládajú rodinné problémy

Smutné je, že na život si siahli aj deti. Štatistika hovorí o štyroch samovraždách maloletých detí (išlo o dvoch chlapcov a dve dievčatá) a 15. samovraždách mladistvých vo veku 15 až 19 rokov (11 z nich sa týkalo chlapcov). V oboch kategóriách je to o jeden prípad viac, ako rok predtým. 

„Hlavnými motívmi  pri pokusoch o predčasné ukončenie života sú u detí konflikty a rodinné problémy, s odstupom nasledujú školské problémy,“ vysvetlil generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.