Domáce Ekonomika Politika Kauzy Top

Kažimír koná rýchlo. Finančnú správu dal do rúk žene

Doterajšia generálna riaditeľka daňovej sekcie na Finančnom riaditeľstve SR Lenka Wittenbergerová povedie najbližšžších ššesť mesiacov Finančnú správu (FS) SR. Vyhlásil to v stredu po rokovaní vlády minister financií s tým, že v stredu podpísal jej menovací dekrét s nástupom od 1. októbra tohto roka. Zdroj: SITA/FS SR

BRATISLAVA – Je rozhodnuté. Finančnú správu povedie žena. Minister financií Peter Kažimír dnes menoval za najvyššiu šéfku daniarov súčasnú generálnu riaditeľku daňovej sekcie Lenku Wittenbergerovú. Tá na stoličke vystriedala Františka Imreczeho, ktorý po colnom škandále abdikoval. O novej šéfke Finančnej správy informoval Glob.sk ešte minulý týždeň ako prvý

 

Lenka Wittenbergerová nastúpi oficiálne do funkcie od pondelka 1.októbra. Wittenbergerová je od roku 2012 ako riaditeľka odboru členkou manažmentu finančnej správy. Do funkcie si ju vybral už vtedy samotný Kažimír. V úrade je vnímaná ako Kažimírov človek. Pred nástupom do funkcie na riaditeľstve finančnej správy v rokoch 2012 až 2013 pôsobila ako riaditeľka Daňového úradu pre vybrané daňové subjekty. Predtým roky na daňovom úrade. “Počas svojho pôsobenia na finančnej správe sa podieľala na opatreniach zameraných na zlepšenie výberu daní, zavádzaní informačného systému finančnej správy, rozširovaní elektronickej komunikácie či proklientskych opatreniach v daňovej oblasti,” uviedla v stanovisku krátko po jej menovaní Finančná správa.

Nová prezidentka má podľa ministra financií plné kompetencie, nezávislosť a samostatnosť v rozhodovaní o všetkých otázkach. „Chcem pokračovať v procesoch, ktoré sme s odchádzajúcim prezidentom nastavili. Finančná správa za uplynulých šesť rokov prešla významnými zmenami, podarilo sa nám nastúpiť na cestu elektronizácie a digitalizácie a v tomto smere chcem pokračovať. Finančná správa nikdy predtým nebola tak otvorená voči daňovým subjektom, v proklienskych opatreniach preto budeme pokračovať,“ uviedla nová šéfka daniarov. „Našim cieľom je vytvorenie bezpapierovej finančnej správy. Budeme preto ďalej pracovať na rozširovaní elektronickej komunikácie a plne obojsmernej elektronickej komunikácii. Mojou prioritou je aj prijatie a implementácia zákona o finančnej správe,“ dodala.

František Imrecze oznámil, že na stoličke prezidenta finančnej správy končí minulý týždeň v stredu na rokovaní finančného výboru. Rozhodol sa tak urobiť po škandále s colnými podvodmi, aby odvrátil útoky na inštitúciu ako takú.

František Imrecze na tlačovej konferencii s Lenkou Wittenbergerovou v roku 2015. Zdroj: TASR – Martin Baumann

 

Wittenbergerová bola do funkcie menovaná iba dočasne – približne na šesť mesiacov.

Ministerstvo financií totiž pripravilo nový zákon o finančnej správe. K zmene fungovania tejto inštitúcie sa zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení. Po novom by sa mali všetky orgány finančnej správy zlúčiť a fungovať podľa jedného zákona. Dnes riešia finančnú správu, kriminálny úrad a daňové a colné úrady tri rôzne zákony. Zákon by mal vstúpiť do platnosti v júli 2019.