Domáce Politika Top

Kažimír podal demisiu. Naše financie má odo dnes v rukách premiér Pellegrini

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Definitívny koniec v politike. Prezident Andrej Kiska dnes v paláci prebral demisiu ministra financií a podpredsedu vlády Petra Kažimíra. Vedením rezortu dočasne podľa dohody poveril premiéra Petra Pellegriniho, toho by mal však už po Veľkej noci vystriedať šéf finančného výboru Ladislav Kamenický. Kažimírovo 13 ročné pôsobenie v politike, z toho sedem strávených v kresle ministra financií, sa tak zavŕšilo.

 

Bodka za pôsobením Petra Kažimíra v ministerskom kresle sa niesla vo veselom duchu. „Bola to moja prvá demisia v živote a celkom to prešlo fajn,“ povedal s úsmevom teraz už bývalý finacmajster. Podľa vlastných slov si nemohol vysnívať lepšieho nástupcu, ako je Peter Pellegrini. „Aj vzhľadom na to, ako dlho sa poznáme, a že sme spolu začínali vo veľmi dramatických okamihoch v roku 2012,“ uviedol. Pellegrinimu bude držať palce. „On veľmi dobre vie, prečo trval na tom, aby prevzal opraty na rezorte financií,“ povedal Kažimír. Stretnúť sa plánuje aj s Ladislavom Kamenickým.

Pellegrini zasa pripomenul, že ide do známeho prostredia. „Teším sa, že pár dní budem môcť stráviť v rezorte, kde som s Peťom Kažimírom v exekutívnej funkcii začínal. Bol to on, kto mi dal šancu a ponuku, aby som sa stal jeho štátnym tajomníkom v roku 2012,“ povedal.

Prezident Kiska vo svojej reči Kažimírovu niekoľkoročnú prácu v rezorte financií pochválil. Podľa neho bude nový guvernér NBS prínosom pre našu krajinu. „Našej ekonomike sa darí, nezamestnanosť klesla historicky na najnižšiu úroveň a máme prvýkrát návrh vyrovnaného rozpočtu,“ povedal Kiska. Tiež pochválil útvar Hodnota za peniaze. Smerom k Pellegrinimu vyslovil prosbu, aby bol pri výbere nového ministra veľmi náročný a viedol s ním diskusiu, aby to, čo sa Kažimírovi podarilo nastaviť, „neprepili a neprejedli.“ Obavu má hlavne z kampane pred parlamentnými voľbami, ktoré majú byť už budúci rok.

Politické začiatky

Rodák z Košíc vstúpil do sveta veľkej politiky v roku 2006, keď sa ocitol na 35. mieste kandidátky strany Smer-SD. Po voľbách sa stal štátnym tajomníkom ministerstva financií, ktorému v tom čase šéfoval Ján Počiatek. V roku 2010 postúpil aj v rámci straníckej hierarchie a stal sa podpredsedom strany. Vychvaľoval ho aj jej šéf Robert Fico, ktorý o Kažimírovi povedal, že im „rastie ako z vody.“ V porovnaní s inými predstaviteľmi Smeru však patril medzi pomerne neznáme tváre. Prvýkrát si ho širšia verejnosť viac všimla, keď v diskusnej relácii v roku 2011, vtedy už ako opozičný poslanec, použil nesprávny graf, ktorý mal dokazovať zníženie cien plynu. Neskôr sa však ukázalo, že výrazný pokles na grafe bol spôsobený tým, že odborník strany Smer-SD na ekonomiku si nevšimol zmenu mernej jednotky. Neskôr tvrdil, že tento omyl ho mrzí a rozhodne v tom nebol žiadny zlý úmysel.

Minister

Keď sa po predčasných voľbách v roku 2012 strane Smer-SD podarilo vytvoriť jednofarebnú vládu, Kažimír sa stal ministrom financií. Zároveň bol aj podpredsedom vlády. Počas jeho úradovania v ministerskom kresle sa jeho meno nespájalo s výraznejším škandálom a dokopy sa začala dávať aj naša, v tom čase ešte stále krízou poznačená, ekonomika.

Ministerské kreslo obsadil aj po marcových voľbách v roku 2016. Počas svojho druhého volebného obdobia vo funkcii ministra musel vysvetľovať, ako prišlo k únikom dokumentov súvisiacich s podnikateľkou činnosťou firmy prezidenta Andreja Kisku KTAG. Medzi ministrom financií a hlavou štátu to vtedy poriadne iskrilo, Kažimírovi sa totiž nepáčil Kiskov postoj a jeho výroky o mafiánskom štáte. Kažimír sa pod paľbu dostal aj kvôli colnému škandálu na finančnej správe, ktorý nakoniec stál funkciu jej vtedajšieho šéfa Františka Imreczeho.

Zdroj: Topky.sk/Ján Zemiar

Bez väčších škandálov

Napriek tomu na neho nebola nikdy adresovaná taká kritika, ako na niektorých iných ministrov, aj zo strany Smer-SD. V kuloároch bol považovaný za relatívne autonómneho a keď to považoval za dôležité, vedel sa vzoprieť aj vlastným, vrátane svojho straníckeho šéfa a bývalého premiéra Roberta Fica. Vo vláde ostal aj potom, ako sa na jej čelo postavil minulý rok Peter Pellegrini. Dokonca sa posunul na post jej podpredsedu. S Pellegrinim mali mať vždy k sebe blízko. V strane dokonca vytvorili neformálne zoskupenie tzv. V4, o ktorom sa hovorilo ako o mladom progresívnom krídle.

Na konto tiež treba Kažimírovi pripísať, že sa mu koncom minulého roka podarilo vôbec ako prvému ministrovi financií v ére našej samostatnosti predložiť do parlamentu vyrovnaný rozpočet. Uchádzal sa tiež o post šéfa Ecofiny, zoskupenia ministrov financií EÚ. Koncom roka 2017 sa dostal do úzkeho výberového finále, no úspešný nakoniec nebol. Náplasťou na tento neúspech mu bolo, že britský mesačník The Banker ho krátko na to vyhlásil za „Ministra financií Európy za rok 2018.“

Robert Fico urobil z Kažimíra dvakrát ministra financií. Zdroj: archív

Odchod do kresla guvernéra NBS

O tom, že Kažimír plánuje odchod z politiky a rád by sa presunul práve do čela Národnej banky Slovenska, sa špekulovalo dlhé mesiace. Sám financmajster však tieto reči v tom čase oficiálne nepotvrdil. O svojej ambícii prvýkrát verejne prehovoril až na jeseň 2018. „Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel,“ povedal vtedy Kažimír. Do funkcie ho navrhol premiér Peter Pellegrini a následne väčšinou 86 poslancov schválil aj parlament. 13. marca ho prezident Andrej Kiska menoval za guvernéra NBS.

 

Galéria
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pellegrini bol riadením rezortu financií poverený 11. apríla 2019. Prevzal ho dočasne po Petrovi Kažimírovi. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Topky.sk
Pellegrini bol riadením rezortu financií poverený 11. apríla 2019. Chcel byť súčasťou kľúčových koaličných rokovaní. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next