Politika Domáce Top

Kažimír si svoj odchod z ministerstva rozmyslel. NBS v piatok nového šéfa nedostane

Peter Kažimír vo funkcii ministra financií tento týždeň neskončí. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA –  Výmena guvernéra Národnej banky Slovenska sa skomplikovala a inštitúcia bude od piatku bez nového šéfa. A to aj napriek tomu, že parlament zvolil nového guvernéra už v decembri minulého roka. Podľa informácií Glob.sk Peter Kažimír nechce vo funkcii ministra financií ešte skončiť. Viceguvernéra banka nateraz dokonca nedostane vôbec. 

 

14:45 Aktualizované o stanovisko Kancelárie prezidenta SR.

16:30 Aktualizované o stanovisko ministra financií Petra Kažimíra.

Súčasný šéf NBS Jozef Makúch mal pôvodne na poste guvernéra končiť už zajtra. O uvoľnenie z funkcie požiadal on sám. Urobil tak po tichej dohode s ministrom financií Petrom Kažimírom, ktorý o Národnej banke Slovenska sníval dlhšiu dobu. Koalícia podpredsedu Smeru-SD do funkcie guvernéra napokon v parlamente presadila. Kažimír však napriek tomu na stoličku šéfa NBS v piatok nezasadne.

Podľa našich informácií o odklad požiadal samotný financmajster. Kažimír sa totiž vraj chce ešte ako minister zúčastniť marcového rokovania Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN). Ministri financií všetkých členských štátov majú zasadnutie naplánované na 12. marca. Zdá sa teda, že Kažimírovi sa s prestížnou stoličkou šéfa financií lúči ťažko.

Nástúp až 1. júna

Podľa hovorcu prezidenta Romana Krpelana Kiska vymenuje Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky s účinnosťou od 1. júna 2019. “Vyhovel som žiadosti ministra financií Petra Kažimíra, po dohode s predsedom vlády Petrom Pellegrinim, o neskorší odchod ministra financií z vlády a nástup do funkcie guvernéra. Hovoril som o tom aj s doterajším guvernérom Národnej banky Slovenska Jozefom Makúchom, ktorý je pripravený viesť naplno inštitúciu ďalej až do nástupu nového guvernéra,” povedal prezident.

Kažimír má veľké plány

Kažimír v reakcii na svoje vymenovanie za guvernéra NBS uviedol, že si to veľmi váži a ďakuje všetkým za prejavenú dôveru. “Žijeme v dynamickej dobe digitalizácie a centrálne banky sú v epicentre tejto revolúcie. Nástup nových technológií redefinuje fungovanie finančného sektora a centrálne banky musia byť pripravené odpovedať,” povedal. Jeho ambíciou je pokračovať v modernizácii Národnej banky Slovenska a etablovať ju ako inštitúciu schopnú proaktívne na tieto výzvy odpovedať. “Chcem, aby bežní ľudia chápali poslanie a význam centrálnych bánk pre ich každodenný život,” tvrdí. “Ako som už neraz povedal, tých 12 rokov strávených v oblasti verejných financií, či už doma alebo na pôde Európskej únie a medzinárodných inštitúcií ako Medzinárodný menový fond, OECD etc. ma vyzbrojili na cestu svetom menovej politiky,” dodal.

Kažimír vystrieda Makúcha vo funkcii v júni. FOTO TASR – Štefan Puškáš

Hudák cez Kisku neprejde

Dôvod na radosť však nemá Jozef Hudák, ktorého parlament odobril do funkcie viceguvernéra. Podľa informácií Glob.sk sa ho prezident rozhodol nevymenovať. Dôvodom je nedostatok odborných znalostí, vzdelania a nedostatočná prax. Podľa oficiálneho stanoviska prezidentskej kancelárie sa však “prezident Andrej Kiska zatiaľ o Jozefovi Hudákovi, kandidátovi na post viceguvernéra Nárdnej banky Slovenska nerozhodol.”

Hudáka do funkcie navrhla SNS. Hudák má blízko k predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi. Denník N informoval, že ide o suseda šéfa SNS. V strane sa venoval ekonomickým témam, aktuálne pôsobí na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny, kde ho tiež dosadili národniari. Zdá sa teda, že poslanci budú musieť na najbližšej schôdzi vyberať nového zástupcu pre Kažimíra.

Konflikt v Smere

Výber ale ešte pred tým čaká aj stranu Smer-SD. Tá musí rozhodnúť, koho namiesto dlhoročného šéfa financií posadí do kresla ministra. Napriek tomu, že čas sa kráti, u sociálnych demokratov nemajú v tejto otázke vôbec jasno. Práve naopak. V strane rastie napätie, nakoľko Robert Fico presadzuje do funkcie bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho, ale premiér Peter Pellegrini šéfa finančného výboru  Ladislava Kamenického. Nateraz to síce vyzerá, že tento boj vyhrá predseda strany, Pellegrini sa ale môže zaťať a Imreczeho odmietne prezidentovi navrhnúť. Strana má definitívne rozhodnúť na rokovaní predsedníctva.