Politika Kauzy Domáce Top

Kažimír už má náhradu za Imreczeho. Bude to žena

Františka Imreczeho nahradí na stoličke prezidenta FS SR žena. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Je rozhodnuté. Františka Imrezceho vystrieda na stoličke prezidenta finančnej správy žena. Podľa informácií Glob.sk sa minister financií Peter Kažimír už rozhodol, koho poverí riadením daňovákov. Imreczeho, ktorý ohlásil svoju abdikáciu, vymení už 1.októbra jeho súčasná podriadená.

 

František Imrecze oznámil, že na stoličke prezidenta finančnej správy končí v stredu na rokovaní finančného výboru. Rozhodol sa tak urobiť po škandále s colnými podvodmi, aby odvrátil útoky na inštitúciu ako takú. Minister financií Peter Kažimír tak začal okamžite hľadať náhradu. Podľa našich informácií nastúpi na miesto šéfky finančníkov súčasná generálna riaditeľka daňovej sekcie Lenka Wittenbergerová.

Šéfku odboru z nej urobil práve Imrecze. Ten je vo funkcii od roku 2012. Wittenbergerovú si podľa našich informácií vybral samotný Kažimír. Už ako riaditeľka odboru bola vraj jeho nomináciou. V úrade je vnímaná ako Kažimírov človek. Pred nástupom do funkcie na riaditeľstve finančnej správy v rokoch 2012 až 2013 pôsobila ako riaditeľka Daňového úradu pre vybrané daňové subjekty. Predtým roky na daňovom úrade. Do funkcie bude vraj menovaná iba dočasne – približne na šesť mesiacov.

Ministerstvo financií totiž pripravuje nový zákon o finančnej správe. K zmene fungovania tejto inštitúcie sa zaviazala vláda vo svojom programovom vyhlásení. Po novom by sa mali všetky orgány finančnej správy zlúčiť a fungovať podľa jedného zákona. Dnes riešia finančnú správu, kriminálny úrad a daňové a colné úrady tri rôzne zákony. Zákon by mal vstúpiť do platnosti v júli 2019 a s novou legislatívou by mal prísť aj nový šéf.

Pôvodným nástupcom Františka Imreczeho mal byť šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Tento scenár mal byť pripravený po odchode Kažimíra do Národnej banky Slovenska. Imrecze sa mal stať novým ministrom financií a Makó zasa prezidentom finančnej správy. Opozícia ho však spája s viacerými kauzami a žiada tiež jeho odchod z funkcie.

František Imrecze na tlačovej konferencii s Lenkou Wittenbergerovou v roku 2015. Zdroj: TASR – Martin Baumann