Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Kde jeden končí, druhý začína. Hokejový sen sa snaží prilákať mladú generáciu športovcov

Hokejová sen. Zdroj: Bontonfilm

BRATISLAVA – Život sa vracia do normálu, kiná konečne otvorili svoje brány. Návštevníci sa tak po niekoľkých mesiacoch môžu tešiť na domáce, ale aj svetové premiéry. Jednou z nich je dokumentárny film Hokejový sen.

 

Slováci sú milovníci hokeja už od nepamäti. Hviezdna generácia sa postarala o niekoľko víťazstiev a Slovensko vyzdvihla na novú úroveň. Teraz sú však už viacerí z nich na dôchodku a nástupcovia hokejových legiend sa stále hľadajú. Novú nádej ale priniesli minuloročné majstrovstvá sveta, na ktorých sa zápasy slovenskej reprezentácie po prvý raz konali v Košiciach. Východ potvrdil vášeň pre hokej a zapálil mladú generáciu fanúšikov.

A o tom je práve dokumentárny film Hokejový sen. Zachytáva jedinečnú atmosféru košického šampionátu prostredníctvom dvoch postáv a dvoch hokejových generácií. Film sa točí okolo majstra sveta a najväčšej hrajúcej hviezdy HC Košice Ladislava Nagya. Druhá línia filmu je venovaná nádejnému hokejistovi z východného Slovenska, 9-ročnému Jonášovi Pahulimu. ,,Kým jeden si užíval prvé dotyky slávy a zlatú radosť v Göteborgu 2002, ten druhý vtedy ešte nebol na svete a kontakt s veľkým hokejom, či slovenským úspechom nikdy nezažil,’’ uvádza z distribučnej spoločnosti Bontonfilm Stanislava Borská.

 

Vrchol kariéry

Film plný emócií, radosti i sklamania je ukážkou tvrdej práce slovenských hokejistov. Tvorcovia prežili s hlavnými postavami štyri mesiace pred začiatkom majstrovstiev sveta 2019. ,,Laco Nagy po oznámení, že slovenské skupiny dostanú Košice, zmenil rozhodnutie skončiť s hokejom, aby sa mohol rozlúčiť na najvyššom fóre vo svojom rodnom meste,’’ hovorí Borská.

Štáb zachytil jeho boj so zranením, bol aj pri jeho zotavovaní a tvrdej práci. ,,Dostáva pozvánku do reprezentácie a bojuje o miesto v nominácii na šampionát. Napriek množstvu úspechov v reprezentácii či najprestížnejších ligách sveta, môže byť práve toto vrchol jeho bohatej kariéry,’’ zdôraznila Borská.

 

Tvorcovia strávili s hlavnými postavami niekoľko mesiacov. Zdroj: Bontonfilm

Začínajúca hviezda

Na druhej strane Jonáš Pahuli s blížiacim sa šampionátom trénuje, sleduje prípravné zápasy, zbiera kartičky a žije hokejom ako nikdy predtým. V roku 2002, keď Slováci v Göteborgu získali zlaté medaily, totiž ešte nežil. Počas posledného svetového šampionátu na Slovensku mal zase dva roky a vôbec si ho nepamätá. Majstrovstvá sveta 2019 v Košiciach tak preňho predstavovali jedinečnú možnosť vidieť najlepší svetový hokej naživo a „nakopnúť“ svoju vlastnú kariéru.

Počas filmu sa mu splnil jeho sen. Chcel sa dostať aspoň na jeden duel slovenských hokejistov priamo na štadión. ,,Jonáš symbolizuje desaťtisíce mladých fanúšikov a budúcich hokejistov, ktorí vďaka domácim majstrovstvám dostali impulz a motiváciu do budúcnosti. Hviezdny príbeh Laca Nagya je totiž jasným dôkazom, že uspieť môže aj obyčajný chlapec z východu,’’ dodali tvorcovia filmu.

 

Mladý nádejný hokejista sa na majstrovstvá dostal. Zdroj: Bontonfilm

Nová generácia

Režisér Marek Vaňous chcel snímkou vzbudiť záujem o hokej najmä u najmladších fanúšikov a pomôcť tak na Slovensku vychovať novú generáciu, ktorá by tento šport vrátila späť na svetovú úroveň. Veľkým lákadlom tak bude jedinečná promo tour. Oddnes sa v minimálne 25 mestách uskutočnia špeciálne projekcie za účasti tvorcov, hlavných postáv a slovenských hokejových osobností. Nebudú chýbať mená ako Marián Hossa, Rastislav Staňa, Dominik Graňák, Martin Štrbák, Andrej Meszároš, Ján Laco, Boris Valábik. Hokejové legendy chcú touto formou podporiť myšlienku filmu.

 

Hokejový sen chce vzbudiť záujem o hokej u mladej generácie. Zdroj: Bontonfilm

Mohlo by vás zaujímať: