Domáce Top

KDH rozhodne o podobe kandidátky do volieb

BRATISLAVA – Predsedníctvo KDH v niekoľkohodinovej diskusii rozhodlo, že hnutie do parlamentných volieb by mala viesť trojica Ján Figeľ, Miroslava Szitová a Július Brocka. Za nimi budú nasledovať na kandidačnej listine Peter Belinský, Pavol Zajac, Miloš Moravčík a Ján Hudacký.

Takýto návrh predsedníctvo predloží na rokovanie Rady KHD, ktorá bude dnes zasadať v Trnave. Tá má schváliť kandidátov do volieb. Do prvej desiatky na kandidátke sa dostane aj bývalý predseda KDH Pavol Hrušovský, predseda poslaneckého klubu KDH v NR SR Pavol Abrhan a bývalý primátor Starej Ľubovne František Orlovský ako líder hnutia v Prešovskom kraji. Druhú desiatku by mal ako líder Žilinského kraja otvárať Marián Faktor, ktorý je expertom hnutia pre zdravotníctvo. Za vlády Ivety Radičovej bol generálnym riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Lídrom v Košickom kraji je poslanec NR SR Jozef Bobík, ten bude na kandidátke trinásty. Za ním bude poslanec mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici Marián Sopčák, ktorého nominovala trenčianska krajská rada KDH. Pätnáste miesto by malo patriť krajskému šéfovi hnutia v Trnave a poslancovi NR SR Alojzovi Přidalovi, za ním budú banskobystrický predseda, tiež poslanec NR SR Peter Muránsky a osmičku krajských lídrov uzavrie šéf KDH v Nitre Marián Radošovský, ktorý je tiež poslancom NR SR.

Predsedníctvo tiež schválilo a rade predloží poradie krajov na kandidátke tak, ako sa na ňom dohodli krajskí predsedovia hnutia. Podľa návrhu krajských predsedov by Orlovský a Faktor zostali na kandidátke v pôvodnom poradí, no na 12. mieste by nemal byť Pekár, ale Přidal. Za ním by nasledoval Bobík ako v pôvodnom návrhu. Vyššie by sa podľa krajských predsedov mal posunúť Peter Muránsky, a to na 14. miesto. Polepšil by si aj Radošovský, ktorý by mal kandidovať z 15. miesta. Na 16. miesto by klesol Pekár a z posledného miesta určeného pre krajských lídrov by kandidoval Sopčák. Na tomto poradí sa dohodli siedmi krajskí predsedovia KDH s výnimkou bratislavského. Dnes ešte posúdi oba návrhy predsedníctvo hnutia, ktoré predloží návrh Rade KDH.

Na ďalšie tri miesta v závere druhej desiatky nominuje svojich kandidátov predsedníctvo hnutia. Na jednom z týchto miest by sa mal podľa informácií agentúry SITA ocitnúť hovorca Národného pochodu za život Marek Michalčík. Pochod sa konal v septembri v Bratislave a prišlo naň približne 85-tisíc ľudí. Rovnako v druhej desiatke by mala byť aj vysokoškolská pedagogička Eva Grey, ktorá sa aktívne podieľa na praktických projektoch zameraných na ochranu života, ako je napríklad poradňa Alexis. V roku 2015 vyhrala anketu Slovenka roka v kategórii vzdelávania a podpory mladých talentov. Do druhej desiatky by sa mal dostať aj starosta obce Oravské Veselé Albín Maslaňák.

V tretej desiatke na 30. mieste by sa mal ocitnúť aj prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov (SAMP) Vladimír Sirotka, ktorý s KDH spolupracuje od septembra v rámci projektu KDH plus. Za ním na kandidačnej listine bude aj najstarší poslanec parlamentu v tomto volebnom období Jozef Mikloško. Už aj v roku 2012 sa však do NR SR prekrúžkoval vďaka preferenčným hlasom. V polovici kandidačnej listiny by sa mal nachádzať predseda strany Občania a poslanec NR SR Alojz Hlina. Okrem neho by strana Občania mala navrhnúť aj ďalších troch kandidátov. Hlina s KDH už dlhšie tiež spolupracuje v rámci platformy KDH plus.

Na kandidátke zo súčasných poslancov nebude Monika Gibalová, ktorá oznámila, že kandidovať už nemieni. Snahu zostať v NR SR nemá ani Jozef Mikuš, ktorý počas volebného obdobia do KDH prišiel z SDKÚ-DS. Ten sa chce venovať komunálnej politike. Na kandidátke bude aj hovorkyňa hnutia a bývalá tvár referendovej kampane Nataša Žembová, ktorá má obsadiť 100. miesto.