Domáce GPlus Spoločnosť Top

Kedy príde pravé leto? Meteorológ nemá pre ľudí dobrú správu

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Horúčavy, teplo a kolapsy. Presne tak vyzeralo predchádzajúce leto nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Prehánky sa ukázali veľmi výnimočne, vonku bolo neznesiteľné teplo. Najlepším riešením bolo ostať doma, ísť k vode, prípadne “vyliezť” z domu až po západe slnka. Toto leto ale zatiaľ vyzerá ponuro. Počasie skôr bude pripomínať upršaný apríl, ako júl a august. Bez dáždnika sa častokrát zrejme ani nepohneme. 

 

Minuloročné leto lámalo viaceré rekordy v Európe. Ľudia vo veľkom kolabovali, klímy v dopravných prostriedkoch nestíhali, teploty v tieni dosahovali aj viac ako 40 stupňov Celzia.

V pamäti máme najmä horúčavy z konca minuloročného júla, kedy horúčavy spôsobili problémy v Holandsku, Nemecku a Belgicku, kde padli niekoľkoročné rekordy. V Belgicku namerali takmer 40 stupňov Celzia, čo je najvyššia teplota od rekordu v roku 1833. Naopak, v Holandsku padli 75-ročné rekordy, keď namerali vyše 39 stupňov. Nový rekord padol aj v Nemecku, kde namerali 40,5 stupňa Celzia. Z dôvodu vysokých teplôt sa v Belgicku pokazil vlak Eurostar, v ktorom bolo uväznených 600 cestujúci po dobu niekoľkých hodín. Stalo sa to pri meste Halle, pričom časť vlaku zastavila v tuneli, kde bola tma, a časť stála na slnku. Eurostar uviedol, že porucha bola spôsobená nadzemným zdrojom napájania a odporučila ľuďom, aby v stredu podľa možnosti necestovali vlakom. Podľa francúzskych správ evidujú 5 úmrtí spojených s horúčavami. Podľa úradov majú v týchto krajinách pokračovať vysoké teploty aj dnes. Očakáva sa, že sa prekoná rekord v Paríži z roku 1947, kedy namerali 40,4 stupňa Celzia.

Podľa tlačovej agentúry AFP sa západná Európa piekla v novej vlne horúčav, ktoré lámali dlhoročné rekordy. Extrémne teploty si na vlastnej koži zažili aj cyklisti na pretekoch le Tour de France, ktorí sa s nimi museli popasovať na rovinatej 16. etape. Tá sa počas posledného týždňa koná na juhovýchode krajiny. Cyklistom boli po ruke vaničky s ľadom na nohy a dodatočné stanovištia s poskytovaním vody, aby sa všetci vyhli dehydratácii. 

Tento rok bude iný

To, že rok 2020 bude iný, ako sme zvyknutí, sa nám potvrdilo už niekoľkokrát, najmä však pre pandémiu koronavírusu. Výnimkou nebude ani letné počasie. To si z nás podľa porgnóz bude robiť “dobrý deň”. Aj počas jari sme si poriadne užili – prv nočné mrazy, potom extrémne sucho a v poslednom období nás “sužujú” extrémne búrky a lejaky. Podľa meteorológa Pavla Matejoviča sa na daždivé počasie musíme pripraviť aj v letných mesiacoch. “Jún ako celok skončí v porovnaní s dlhodobým priemerom teplotne okolo normálu. No v porovnaní s vlaňajším júnom búde výrazne chladnejší, pretože vlani sme u nás mali najteplejší jún od začiatku meteorologických pozorovaní a už v jeho prvej polovici sa vyskytla vlna horúčav,” poukázal Matejovič na príklad z minulého roka. Tento rok sme vlnu horúčav ešte nezažili a nevyzerá to tak, že by sa to malo v najbližšom období zmeniť. Avšak, chladno nebude, bude skôr dusno, z čoho sa budú tvoriť výdatné búrky.

“V tejto chvíli sa nedá predpovedať, kedy sa počasie ustáli a bude typicky letné s tropickými dňami a malou oblačnosťou. Meteorologické leto u nás trvá od 1. júna do 31. augusta a vlna horúčav môže prísť aj v auguste. No už teraz možno povedať, že toto leto nebude tak horúce ako vlani, kedy sme u nás zažili mimoriadne až rekordne teplé leto,” vysvetlil Matejovič. Na záver dodal, že leto s najväčšou pravdepodobnosť dosiahne odchýlku +2 stupne Celzia od dlhodobého priemeru, ktorý v južných oblastiach Slovenska počas letného obdobia dosahuje približne 20 stupňov Celzia.

Mohlo by vás zaujímať