Politika Zahraničné

Kim Čong-un vzdal úctu čínskym vojakom padlým v kórejskom konflikte

Zdroj: TASR / AP

SOUL – Severokórejský líder Kim Čong-un vzdal poctu miliónom čínskych vojakov, ktorí v kórejskej vojne bojovali proti koalícii vedenej Spojenými štátmi a zachránili jeho krajinu pred porážkou.

 

Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na miestne médiá.

Tento konflikt z rokov 1950-53 bol prvým a dosiaľ jediným, v ktorom sa čínske a americké sily stretli v bojoch veľkých rozmerov. Čína na pozadí napätých vzťahov s Washingtonom si pripomína 70. výročie svojho zapojenia sa do kórejskej vojny.

Čína je dlhodobým spojencom a ekonomickým donátorom Severnej Kórey. Ich bilaterálne vzťahy kolísali vzhľadom na narastajúce jadrové ambície Pekingu, ale vzhľadom na komplikované rokovania medzi Severnou Kóreou a USA sa čínsko-severokórejská aliancia posilnila.

Kim pri príležitosti výročia navštívil cintorín “mučeníkov” čínskej Ľudovej dobrovoľníckej armády, informovala oficiálna štátna tlačová agentúra KCNA, ktorá ich vstup do konfliktu označila za “historický prínos k veľkému víťazstvu”.

“Každá časť našej krajiny je úzko spätá s krvou čínskych ľudových dobrovoľníkov, ktorí statočne bojovali v tejto posvätnej vojne proti imperialistickým agresorom,” vyhlásil Kim Čong-un.

Jeho osobná návšteva cintorína je znakom obnovených vzťahov medzi týmito susednými krajinami; pred piatimi rokmi KCNA priniesla iba krátku správu o 65. výročí bez zmienky o spomienkovej oslave. Kim sa odvtedy stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom päťkrát.

Obe Kórey sú technicky stále vo vojnovom stave, keďže konflikt sa v roku 1953 skončil iba prímerím, ktoré dosiaľ nebolo nahradené mierovou dohodou.