Zahraničné Politika

Putin vyzval na obnovenie šesťstranných rokovaní o denuklearizácii KĽDR

Severokórejský líder Kim Čong-un (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin si podávajú ruky počas summitu v meste Vladivostok na ruskom Ďalekom východe 25. apríla 2019.

VLADIVOSTOK – Severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil, že viedol “veľmi zmysluplné” rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým sa vo štvrtok stretol po prvýkrát pri meste Vladivostok na ruskom Ďalekom východe. Informovali o tom svetové tlačové agentúry AFP, DPA a AP.

 

“Práve sme mali veľmi zmysluplnú výmenu názorov na otázky obojstranného záujmu,” uviedol Kim po takmer dvojhodinovom rokovaní s Putinom medzi štyrmi očami. “Ďakujem vám za skvele strávený čas a dúfam, že naše rokovania budú pokračovať rovnako plodným a konštruktívnym spôsobom,” povedal Putinovi podľa citátu prevzatého z ruskej agentúry TASS.

V podobnom duchu sa vyjadril aj ruský prezident, ktorý si podľa vlastných slov vymenil s Kimom “názory na to, čo by sa malo urobiť na zlepšenie situácie” okolo sporného jadrového programu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Podľa Kima boli predmetom diskusie “spôsoby mierového urovnania” konfliktu na Kórejskom polostrove.

“Hovorili sme (aj) o histórii našich medzištátnych vzťahov, súčasnej situácii a vyhliadkach na rozvoj našich bilaterálnych väzieb,” povedal Putin po úvodných rozhovoroch, ktoré trvali dlhšie ako sa pôvodne očakávalo.

Po rozhovoroch severokórejského a ruského lídra medzi štyrmi očami má nasledovať rokovanie v širšom formáte – za účasti ďalších vysokopostavených predstaviteľov oboch krajín.

Dejiskom vôbec prvého summitu Kim – Putin je Ďalekovýchodná federálna univerzita na Ruskom ostrove pri Vladivostoku. Okrem možností politického a diplomatického riešenia jadrového problému na Kórejskom polostrove majú lídri rokovať o bezpečnosti v severovýchodnej Ázii ako takej a stave severokórejsko-ruských bilaterálnych vzťahov. Podpis žiadnych dokumentov ani spoločného vyhlásenia sa neplánuje.

Putin vyzval na obnovenie šesťstranných rokovaní o denuklearizácii KĽDR

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval vo štvrtok na obnovenie dlhodobo prerušených šesťstranných rokovaní o denuklearizácii Severnej Kórey. Urobil tak po svojom prvom stretnutí so severokórejským vodcom Kim Čong-unom pri meste Vladivostok na ruskom Ďalekom východe.

Putin na štvrtkovom summite vyjadril presvedčenie, že v súvislosti s jadrovým odzbrojením Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) je potrebné vytvoriť “mnohostranný bezpečnostný režim”.

“Ak by Južná Kórea a Spojené štáty dokázali ponúknuť dostatočné opatrenia pre zaručenie (bezpečnosti Severnej Kórey), šesťstranné rokovania by sa nemuseli konať. Ale mechanizmus záruk zo strany Juhu a Spojených štátov sa nezdá byť dostatočný,” povedal ruský líder v narážke na rokovania za účasti oboch Kóreí, Spojených štátov, Číny, Ruska a Japonska. Tie podľa Jonhapu prebiehali naposledy koncom roka 2008.

Putin po stretnutí s Kimom v areáli Ďalekovýchodnej federálnej univerzity na Ruskom ostrove pri Vladivostoku ďalej vyhlásil, že rovnako ako Spojené štáty si aj Rusko želá, aby sa Severná Kórea vzdala svojich jadrových zbraní. Pchjongjang je podľa neho pripravený urobiť ďalšie kroky smerom k denuklearizácii, potrebuje však spomínané “seriózne” bezpečnostné záruky, informovala tlačová agentúra AP. Tieto záruky Putin podľa nej nekonkretizoval.

Ruský prezident zároveň vyjadril pripravenosť oboznámiť s výsledkami štvrtkového summitu aj amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podľa Putina nie sú v tejto súvislosti “žiadne tajomstvá” a samotný Kim ho povzbudzoval k tomu, aby vysvetlil Trumpovi osobitosti prístupu Pchjongjangu k spomínanej otázke, ak na to bude mať príležitosť.

Trump rokoval s Kimom o denuklearizácii Kórejského polostrova už na dvoch summitoch – v júni 2018 v Singapure a vo februári tohto roka vo Vietname.

Štvrtkový severokórejsko-ruský summit sa začal takmer dvojhodinovými rozhovormi Kima s Putinom medzi štyrmi očami, ktoré sa mali týkať aj bilaterálnych vzťahov medzi týmito susediacimi krajinami. Po úvodných rozhovoroch, ktoré Kim zhodnotil ako “veľmi zmysluplné”, nasledovalo rokovanie v širšom formáte – za účasti ďalších vysokopostavených predstaviteľov oboch krajín. Na summite sa neočakával podpis žiadnych dokumentov ani spoločného vyhlásenia.

“Obyvatelia týchto dvoch krajín, ktoré zdieľajú cenné priateľstvo, vytvorené a utužené pri prekonávaní všetkých strastí a výziev postavených pred nás dejinami, majú hlboké porozumenie pre to, že ustavičný rozvoj severokórejsko-ruských vzťahov slúži nielen našim obojstranným záujmom, ale je taktiež nevyhnutný pre zaistenie mieru a stability v tomto regióne,” povedal Kim na úvod banketu po rokovaniach s Putinom.

Mun Če-in: Severokórejsko-ruský summit môže dopomôcť k trvalému mieru

Juhokórejský prezident Mun Če-in vyjadril vo štvrtok očakávanie, že stretnutie najvyšších predstaviteľov Severnej Kórey a Ruska pri Vladivostoku pomôže regionálnemu mierovému procesu. Urobil tak po rokovaní s tajomníkom Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolajom Patruševom, ktorý v ten istý deň pricestoval do Soulu, informovala agentúra Jonhap.

Mun Če-in ocenil snahu ruského prezidenta Vladimira Putina o politické a diplomatické riešenie situácie na Kórejskom polostrove. Očakáva, že Putinovo stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom “konštruktívne prispeje k úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova a nastoleniu trvalého mieru”, uviedol úrad juhokórejského prezidenta.

Juhokórejský prezident zároveň vyjadril želanie, aby rozhovory Kima s Putinom poslúžili ako “základ pre pokračovanie vyjednávania medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi a tiež urýchlenie procesu denuklearizácie Kórejského polostrova”.

Patrušev, ktorý absolvoval 45-minútový rozhovor s Mun Če-inom, ubezpečil, že Moskva čo najskôr oboznámi Soul s výsledkami summitu v Rusku.

Mun Če-in podľa vlastných slov dúfa, že sa bude môcť stretnúť s Putinom počas tohtoročného summitu skupiny G-20, ktorý sa uskutoční koncom júna v japonskej Osake.